rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Co najlepiej zasadzić w szklarni?

image

Kiedy wybudowaliśmy lub kupiliśmy szklarnię, to przychodzi czas na zasadzenie wybranych wcześniej roślin. Możemy je posiać na grządkach albo w specjalnie przygotowanych donicach. Dobrze sprawdzają się lekkie stoły aluminiowe, które są bardzo łatwe w utrzymaniu. W przypadku szklarni warto decydować się na proste rozwiązania, które zminimalizują nakład czasu i pracy, ponieważ samo podlewanie, nawożenie czy odżywianie roślin jest bardzo zajmujące.

Chcąc założyć uprawę roślin musimy oczyścić, a także zakonserwować elementy konstrukcyjne szklarni. Następnie przygotować żyzne i bogate podłoże dla roślin, poprawione kompostem lub torfem, a także napowietrzone piaskiem. Potem przystępujemy do siana nasion lub sadzenia sadzonek zgodnie z potrzebami konkretnych gatunków. Konieczne będzie regularne podlewanie oraz nawożenie roślin.

Ważnym aspektem jest przewietrzanie szklarni, aby móc zapobiegać zbyt dużej wilgotności powietrza, powodującej zakażenie grzybem. Zapobiegawczo można chronić rośliny preparatami przeciwgrzybowymi, co pozwoli im na niezakłócony niczym wzrost.

Pojemniki, do których sadzimy musza być zdezynfekowane oraz czyste. Rośliny wysiewamy zgodnie z instrukcjami na opakowaniu w zależności od gatunku.

Ciekawym i zarazem bardzo praktycznym pomysłem jest uprawa ziół i warzyw jadalnych w szklarni, takich jak bazylia, bakłażan, ogórki, pomidory, kukurydza, sałata masłowa, kalafior, kalarepa, papryka czy sałata – warunki szklarniowe przyspieszają plonowanie o kilka tygodni.
Jeśli chodzi o pomidory, to polecany odmianami są Bekas, Słonka, Rasissa, Hipop, Grace i Gloriana, w przypadku sałaty to Alfredo, Gardia, Natalia, Omega. Pamiętajmy o tym, że ziemia pod większość warzyw powinna być specjalnie przygotowana – podłoże powinno zostać wyściółkowane. Niektóre gatunki, jak np. ogórek szklarniowy, sadzi się zaledwie w liczbie dwóch sadzonek na metr kwadratowy.

Możemy pokusić się również o hodowlę owoców: arbuzy, winorośl, truskawki, melony, poziomki, borówki amerykańskie. W przypadku truskawek nawożenie powinno odbywać się raz w tygodniu, płynnym nawozem. Podobnie jest przy uprawie pomidorów szklarniowych.

Zioła najczęściej hoduje się w doniczkach, aby mogły rosnąc nawet zimą. W szklarni możemy również uprawiać bardziej egzotyczne zioła, które potrzebują wyższych temperatur – np. trawę cytrynową – świetnie sprawdzi się w przypadku gotowania potraw tajskich.

Pamiętajmy, aby sadzić rośliny o podobnych wymaganiach, jeśli chodzi o temperaturę – wtedy cała nasza uprawa będzie rozwijała się harmonijnie. Po zakończeniu sezonu zadbajmy o szklarnię. Konieczne będzie posprzątanie jej oraz zadbanie o to, aby rośliny przezimowały w odpowiednich dla nich warunkach.Opracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź