Gdzie można zlokalizować szklarnię w ogrodzie?

Zaletą lekkich, przeszklonych konstrukcji jest to, że wpasują się one wizualnie w każdy typ ogrodu czy architektury. Będą dobrze wyglądały wkomponowane w nowoczesne, jak i bardziej klasyczne otoczenie. Decydując się na szklarnię nie musimy się zatem martwić o estetykę, ważniejsze w tej kwestii będą sprawy bardziej techniczne.


Teren pod szklarnię powinien być możliwie najbardziej płaski. Ewentualne spadki trzeba wyrównać przed wybudowaniem fundamentów. Odstępstwem w tej kwestii są tunele foliowe, które można montować nawet na lekko pochylonej działce. Chcąc postawić tradycyjną szklarnię, czyli taką, w której będziemy hodować warzywa, zioła czy kwiaty, musimy założyć minimum 10 metrów kwadratowych powierzchni. Im większy obiekt, tym lepszy – ale tylko, jeżeli uwzględnia nasze potrzeby i możliwości. Kiedy mamy za mało miejsca na działce, to można pokusić się o przydomowy ogród zimowy okalający narożnik obiektu lub zlokalizowany przy jednej z jego ścian. Najbardziej optymalne miejsce na szklarnię to południowa część działki, przy czym dłuższy bok konstrukcji powinien zostać zlokalizowany na osi wschodnio-zachodniej. Takie położenie pozwoli na najlepsze nasłonecznienie. Ważne jest, aby od wschodu i południa nie było elementów zaciemniających – budynków czy wysokich drzew, ponieważ w ten sposób nie zapewnimy odpowiedniej ilości ciepła w obiekcie.


Dobrze, jeżeli lokalizacja szklarni jest spokojna i zaciszna. Powinna znajdować się minimum 1 metr od granicy działki. Pod uwagę należy wziąć również inny aspekt – wybierzmy miejsce, gdzie obiekt jest chroniony przed gwałtownym wiatrem, zwłaszcza jeżeli nie posiada betonowych fundamentów. Grunt pod konstrukcją nie może być podmokły, unikajmy wysokiego stanu wód czy kałuży roztopowych. Kierując się powyższymi wskazówkami, powinniśmy bez większych problemów dobrać lokalizację do naszej szklarni. Jest to bardzo istotne nie tylko dla późniejsze uprawy roślin, ale również nakładu pracy i czasu, który będziemy musieli włożyć w dbałość o obiekt.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.