Kiedy warto pomyśleć o zielonym dachu?

Altanka lub dom pokryty trawą wydaje się być ciekawym pomysłem, zwłaszcza dla miłośników zieleni. Kiedy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?


W Skandynawii zielone dachy są częstym elementem krajobrazu, w Polsce dopiero zaczynają pojawiać się w architekturze. To rozwiązanie cenione jest przede wszystkim za zwiększenie biologicznie czynnej powierzchni. Zielony dach to bliższy kontakt z naturą, jednak przed podjęciem decyzji o założeniu go u siebie należy dowiedzieć się na czym polega takie rozwiązanie, ponieważ wiąże się ono z dosyć skomplikowanym montażem, a także szczegółowymi wymogami, które musi spełnić. Podstawową zaletą zielonego dachu jest to, że poprawia jakość powietrza, zmniejsza koszty ogrzewania, zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się obiektu, pozwala na wyciszenie budynku, filtruje wodę deszczową, a także tworzy siedzisko dla owadów. Roślinność na dachu stanowi ochronę przeciwpożarową i jest całkiem niezłą alternatywą dla otwartych terenów zielonych. Tego typu rozwiązania są bardzo trwałe, jednak tylko wtedy, kiedy o nie odpowiednio dbamy. Ważna jest decyzja o typie zielonego dachu – intensywnym lub ekstensywnym. Ten pierwszy wiąże się z sadzeniem krzewów, traw, kwiatów, a nawet tworzeniem oczek wodnych – to zdecydowanie droższa opcja i zakłada większe obciążenie konstrukcji dachowej. Hodowla intensywna to głównie sadzenie niewymagających roślin, takich jak trawy, mchy porosty. Całość jest lżejsza i nie wymaga tyle pracy, co wersja intensywna.


Zielony dach to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Zanim jednak zdecydujemy się na niego, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że jego wykonanie może okazać się kosztowne, wymaga ono wiele doświadczenia i specjalistycznej wiedzy, dodatkowo późniejsza pielęgnacja może okazać się pracochłonna. Po wykonaniu całości konieczna będzie dbałość nie tylko o roślinność, ale również o podłoże – regularne nawadnianie, czyszczenie odpływów dwa razy w roku czy nawożenie gleby nawozami, pielenie ogrodu – to konieczność. Mając tę świadomość będziemy w stanie podjąć dobrą decyzję, która pozwoli nam na cieszenie się naszym prywatnym zielonym dachem i hodowlą ulubionych roślin.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.