rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Żarówki energooszczędne

image

Już od ponad stu lat korzystamy ze światła wytwarzanego za pomocą żarówek. Ich wynalezienie dało ogromny komfort i wygodę, z których korzystamy każdego dnia. Rozwój technologii sprawia jednak, że tradycyjne żarówki odchodzą powoli w zapomnienie. Ich miejsce zajmują nowoczesne produkty, które świecą nawet przez 10 lat i chroniąc naszą planetę pozwalają na oszczędność energii na poziomie 80%.

 

 


Tradycyjne żarówki są doskonale znane w każdym domu.

Ułatwiają codzienne życie, ale mają wiele wad. Podstawową jest fakt, że zaledwie 5% energii przetwarzane jest w światło, a aż 95% w ciepło. Oznacza to, że żarówki są bardzo energochłonne, ponieważ 95% energii elektrycznej tracone jest bezpowrotnie na ciepło emitowane do otoczenia. Kolejną wadą tradycyjnej żarówki jest również stosunkowo krótki czas pracy wynoszący zaledwie 1000 godzin. Biorąc pod uwagę te fakty przestajemy postrzegać żarówki jako przedmiot nie do zastąpienia. Taki stan rzeczy nie jest jednak sytuacją bez wyjścia. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie energooszczędnych żarówek halogenowych oraz świetlówek kompaktowych. Cechują się one wyższą skutecznością świetlną i dłuższą trwałością w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Najbardziej korzystne jest więc zastąpienie zwykłych żarówek świetlówkami, które potrzebują znacznie niższej mocy do wytworzenia porównywalnej ilości światła. Przykładowo, zamiast popularnej żarówki o mocy 60 W, możemy zastosować świetlówkę kompaktową Duluxstar lub Dulux Superstar o mocy 11 W. Dzięki temu oszczędzimy aż 80% energii elektrycznej i znacznie zmniejszymy opłaty za energię elektryczną. Nieco tańszym, alternatywnym rozwiązaniem może być np. zakup żarówek halogenowych , który pozwoli na oszczędność energii na poziomie 30%

 

 

Zdecydowanie dłuższa trwałość
Zastosowanie nowoczesnej technologii sprawiło, że energooszczędne żarówki halogenowe i świetlówki kompaktowe cechują się znacznie dłuższą trwałością w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Wspomniane już żarówki halogenowe z linii Energy Saver mogą pracować średnio przez 2000 godzin, a więc dwukrotnie dłużej od zwykłych żarówek. Z kolei świetlówki kompaktowe Duluxstar i Dulux Superstar działają od 6000 do 10000 godzin, co w przeliczeniu pozwala im świecić od 6 do 10 lat, przy stosowaniu ich średnio przez 3 godziny dziennie. W przypadku świetlówek kompaktowych nawet fakt częstego włączania i wyłączania nie ma wpływu na skrócenie ich trwałości. Innowacyjnym rozwiązaniem jest też technologia Quick Start, która w przypadku Dulux Superstar zapewnia natychmiastowy zapłon i szybkie osiągnięcie pełnego strumienia świetlnego.

 

 

Redakcja ekooszczedni.pl na podstawie materiałów z:
Osram Sp. z o.o.KONTAKT

EkoOszczędni
O hartowaniu się stali, czyli jak powstają narzędzia ręczne?
INTERsoft-INTELLICAD 2021, nowa wersja uniwersalnego narzędzia CAD

Katalog Firm

  • Pro-Sun

    Firma PRO-SUN Sp. z o.o.  oferuje produkty i usługi, które wykorz…
  • Profile LED

    Sprzedawane  profile LED dostępne są w kilkunastu wzorach, aluminiowe, a…

Poradnik
dodaj+ «»

Produkty
dodaj+ «»

Forum