rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Zbliża się zima… zadbaj o bezpieczeństwo i komfort

image

Montaż ogrzewania przeciwoblodzeniowego na fragmentach dachów, w rurach spustowych, rynnach oraz na podjeździe do garażu jest rozwiązaniem komfortowym jednocześnie ekonomicznym dla właściciela lub zarządcy nieruchomości. Najwyższa jakość kabli i mat grzejnych o podwyższonej odporności na promieniowanie UV, sterowników oraz akcesoriów montażowych, wpływa na niskie koszty użytkowania i niezawodność systemu. O czym świadczy 20-letnia gwarancja udzielana przez producenta. Odśnieżanie ręczne z użyciem mieszanek solnych w rezultacie jest droższe i nie zawsze na czas uda się na czas zareagować na zmieniające się warunki pogodowe.

 Ogrzewanie podjazdu wykonawca Automatik Elektrociepło

 

Mimo, że w ciągu kilku ostatnich lat zimy nie były tak srogie jak jeszcze kilkanaście lat temu, więc z pozoru może się wydawać, że zagrożenia spowodowane przez srogą zimę nie są tak poważne. Niestety do końca tak nie jest… Doświadczenia kilku ostatnich lat pokazały, że zmienność i nieprzewidywalność warunków pogodowych stanowi kolejne niebezpieczeństwo. Wystarczy kilka śnieżnych lub mroźnych dni, aby zagrożone było bezpieczeństwo ludzi, budynków oraz pojazdów.

 

Określając moc dla danej inwestycji należy ustalić lokalizację instalacji, sposób jej wykonania oraz oczekiwania klienta. Dla typowych warunków zimowych w Polsce najczęściej przyjmujemy moc grzewczą 300W/m2. Nie zalecamy jej zmniejszenia, ponieważ wydłuży to czas reakcji systemu oraz zmniejszy jego efektywność.

 

Dzięki zainstalowaniu systemu przeciwoblodzeniowego znikają obawy, że po zimie czeka nas naprawa elewacji z powodu zamarzającego w rynnach śniegu i wody. Zużycie energii elektrycznej jest niskie w porównaniu z kosztami ewentualnych napraw rynien i rur spustowych czy elewacji. Jeśli już natomiast zdarzy się bezśnieżna zima to koszty działania systemu będą zerowe.

 

Ponadto zwisające niebezpiecznie sople są zagrożeniem, przy ogrzewaniu przeciwoblodzeniowym sopli po prostu nie będzie.

 

Największe zagrożenie powstaje w momencie, gdy słońce topi śnieg lub gdy ciepło przenika z wnętrza budynku. Woda ze stopionego śniegu spływa w dół i zamarza przy krawędzi dachu, przez co tworzą się sople i nawisy śnieżne. Podczas odwilży nawis ten może się oderwać, co praktycznie zawsze prowadzi do zniszczenia rynien i stwarza poważne zagrożenia dla ludzi i pojazdów. W najgorszych sytuacjach rynna może się nawet urwać.

 Ogrzewanie fragmentu dachu

 

Co więcej, woda często nie może odpowiednio spłynąć w dół, dlatego wybiera inną drogę, co może w konsekwencji spowodować zalanie mieszkania, poddasza, czy też elewacji budynku.

 

Mając na uwadze troskę o środowisko naturalne nie powinniśmy stosować w ogrodzie żadnych środków chemicznych, a więc zimą wystrzegać się rozsypywania mieszanek soli i piasku i innych substancji, które niszczą rośliny i powodują ich obumieranie. Ponadto unikamy ryzyka, poślizgnięcia się na chodniku.

 

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe na podjazdach zapewnia suchą i czystą nawierzchnię, co jest szczególnie istotne przy bardzo dużym nachyleniu powierzchni. System przeciwoblodzeniowy może być ułożony na całej powierzchni podjazdu lub tylko pod śladami kół. Na podjazdach, których nachylenie nie jest duże stosujemy zazwyczaj ochronę tylko w formie pasów.

 

Na niskie koszty pracy systemu przeciwoblodzeniowego wpływa zastosowanie cyfrowego sterownika, który współpracuje ze zintegrowanymi czujnikami temperatury i wilgoci. Sterownik pozwala zaoszczędzić około 75% energii elektrycznej w porównaniu do systemów z pomiarem tylko temperatury. Zastosowana automatyka jest bardzo dokładna, włącza system tylko wówczas, gdy zaistnieje taka potrzeba, gdy wystąpi zamarzający opad, a następnie automatycznie go wyłącza.

 Czujnik gruntowy 

 

Zainstalowany system przeciwoblodzeniowy pozwala zaoszczędzić nasz czas oraz finanse. Co jest ważne, system nie walczy z negatywnymi skutkami zimy, ale zapobiega powstawaniu potencjalnych problemów.

 

Autor: Dorota Osińska Automatik Elektrociepło

 Zobacz nasze filmy