rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Zdrowi ludzie mieszkają w zdrowych domach – ogromne koszty społeczne przestarzałych budynków

image

Jak wynika z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów” warunki mieszkaniowe w Polsce wymagają natychmiastowej poprawy.


Badania wykazują, że dużo więcej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach. Jest to średnio 90 proc. czasu. Dlatego też warunki panujące w budynkach to istotna kwestia - mają wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Światowy Dzień Zdrowia, podkreślała jak ważny wpływ na zdrowie człowieka mają obiekty. Mieszkanie w złych warunkach powoduje, że częściej chorujemy na nowotwory, astmę czy alergię. Co więcej niezdrowe budynki stanowią poważne obciążenie dla publicznych finansów.


Skutki życia w złych warunkach wewnętrznych
Inicjator raportu, Grupa VELUX, zwraca uwagę na niepokojące warunki mieszkaniowe w Polsce; 22 proc. mieszkań jest zawilgocona, 23 proc. niedoświetlona, a 26 proc. niedogrzana. Niekorzystne warunki wewnętrzne obiektów mogą skutkować poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi - już 2,2 mln Europejczyków cierpi na astmę, a w Polsce co roku odnotowuje się 120 tys. nowych chorych. Badania wykazują też, że o 40 procent wzrosły zachorowania na choroby płuc, a także alergie, nowotwory. Poza tym zagotowuje się przedwczesne zgony z powodu zawilgoconych i zagrzybionych budynków.


Niezdrowe budynki a koszty społeczne
Życie w zawilgoconych, niedoświetlonych i zagrzybionych domach - pochłaniają ogromne kwoty związane z koniecznością długotrwałego leczenia. Koszty ponoszone przez europejskie społeczeństwa w związku z zachorowaniami na przewlekłe choroby płuc to 82 mld euro rocznie. W tym połowa tej sumy - 42 mld euro, to kwota obejmująca leki i opiekę nad chorymi. Druga połowa, czyli blisko 40 mld euro to koszty pośrednie, takie jak spadek wydajności pracy.


Opracowanie, redakcja: A.S.
Na podstawie materiałów firmy Velux
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.Badania wykazują, że poprawa jakości powietrza w miejscu pracy zwiększa wydajność pracy nawet o 10 procent. Wietrzenie pomieszczeń poprzez otwarcie okna jest skuteczne i odpowiednie w wielu przypadkach. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz obiektu, należy je wietrzyć 2-4 razy dziennie. Ważną kwestią jest również komfort cieplny w pomieszczeniu. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura nie sprzyja zdrowiu, zwłaszcza jeśli towarzyszy niska wilgotność powietrza. Dostęp do światła dziennego wpływa także na wydajność pracy i produktywność.


Rozwiązanie - modernizacja to podstawa
Modernizacja istniejących budynków to element, od którego w dużym stopniu zależy realizacja celów klimatycznych i energetycznych UE. Budynki o niskim standardzie energetycznym oraz z przestarzałym systemem grzewczym są w 40% odpowiedzialne za powstawanie smogu, złej jakości powietrza i wielu chorób w Polsce. Główną receptą na sukces jest więc kompleksowa modernizacja. Podstawowy remont zakładać powinien m.in.: izolację przegród zewnętrznych wraz z wymianą stolarki, następnie optymalizację istniejących instalacji wewnętrznych, kończąc na wymianie źródła ciepła. W Polsce duży odsetek to budynki mające ponad 100 lat lub powstałe w czasach PRL-u, kiedy technologie nie były proekologiczne. Budynki te zawierają niezdrowe materiały np. azbest, często są zawilgocone i mają wadliwą wentylację oraz małą ilością światła dziennego, co prowadzi do utraty zdrowia i wielu chorób. Tępo modernizacji jest bardzo wolne. Według raportu co roku remontuje się zaledwie 1-2 proc. istniejących budynków.Wzrost tempa Modernizacji i potrzeba wdrożenia odpowiednich programów wsparcia
Polacy są nadal społeczeństwem na dorobku, biednym choć bogacącym się. Cesto muszą stanąć przed wyborem jedzenie czy ogrzewanie, a gdzie dopiero planowowanie remontu budynku. Remont zależy w dużej mierze od możliwości finansowych właściciela, a właścicieli często na to nie stać. Koszt remontu budynku jednorodzinnego to średnio 50 do 100 tys. zł. I w związku z takim stanem rzeczy konieczne są programy wsparcia przez państwo. Programy wsparcia remontów budynków mają duże znaczenie społeczne, ekonomiczne i ekologiczne, ale niestety są wdrażane stosunkowo rzadko.  Założenie przewiduje, że państwo w przypadku osób najuboższych, zagrożonych ubóstwem będzie pomagać. Głównymi barierami w realizacji programów jest niezauważanie problemu przez polityków i decydentów. Poza tym programy są zbyt skomplikowane. Jednak niedługo sytuacja ma ulec poprawie. Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste powietrze” poinformował, że trwają prace na projektem ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji, która umożliwi uruchomienie 180 mln zł z Funduszu Termomodernizacji dla najbardziej potrzebujących. Państwo w 100 proc. sfinansuje termomodernizację budynku. W planach jest również ulga podatkowa na wzór ulgi remontowo-budowlanej (1996-2001), a także inne instrumenty finansowe.KONTAKT

Velux

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug