Zmiana czasu: zadbaj o dobry sen — spać w całkowitej ciemności

Zimowa zmiana czasu — dochodzi do niej w ostatni weekend października, a konkretnie w nocy z soboty na niedzielę.

Przestawiamy wskazówki zegara z godziny 3:00 na 2:00, co oznacza, że tej nocy zyskamy dodatkową godzinę snu.

Wiadomo, ze zdrowy sen odgrywa ważną rolę w naszym życiu.

Jednak poza ilością snu, ogromne znaczenie mają też warunki, w jakich śpimy. Wedle badań "Barometr Zdrowych Domów", przeprowadzonego przez Grupę VELUX, wynika, że aż 67% Polaków uważa spokojny sen za czynnik niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Warto więc zadbać o ciszę, spokój, temperaturę i wilgotność powietrza, a także wszystko to, co jest związane z naszą sypialnią.

Funkcjonowanie organizmu człowieka od zawsze podlegało istnieniu pewnych rytmów biologicznych. Jednym z tych najbardziej kluczowych to faza snu. Sen jest bardzo ważny, jego deficyt może wiązać się z gorszym samopoczuciem, gorszymi wynikami w pracy, trudnościami w podejmowaniu decyzji zawodowych.

Według badań, jednego miesięczna — liczba dni nieobecności spowodowanej chorobą była o 1,4 razy wyższa u cierpiących na bezsenność niż u osób śpiących zdrowo. Jednak, aby zdrowo spać, trzeba mieć odpowiednie warunki — sypialnia musi być dobrze urządzona.

Dlaczego powinniśmy spać w całkowitej ciemności?

Począwszy od jaskrawych barw z telewizora, komputera lub telefonu czy radia z budzikiem, a skończywszy na równie licznych, mrugających urządzeniach elektronicznych rzec można, że współczesna sypialnia wypełniona jest światłem. Raport „Barometr Zdrowych Domów” wykazuje, że ten problem dotyczy aż 77% Europejczyków. Plagą naszych czasów jest korzystanie z urządzeń elektronicznych w łóżku, tuż przez zaśnięciem.

Niebieskie światło, które emitują monitory hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu odpowiadającego za zdrowy sen. Wydzielana melatonina obniża ciśnienie krwi, poziom glukozy i temperaturę ciała – istotne czynniki odpowiedzialne za spokojny sen. „Światło działa wtedy jak narkotyk, wcale nim nie będąc”. Badania jednoznacznie wskazały, że nasza sypialnia powinna być zaciemniona, jak to tylko możliwe. Przed spaniem należy unikać światła. Dotyczy to tez osób, których okna wychodzą na ulice - jaskrawe światła czy neony mogą być uciążliwe i utrudniać zasypianie. Doskonałym rozwiązaniem są rolety.

Rolety zaciemniające VELUX gwarantują całkowite zaciemnienie wnętrza bez względu na porę dnia. Są rozwiązaniem idealnym do sypialni oraz pokoi dziecięcych, gdzie potrzebna jest możliwość pełnej regulacji dopływu światła, aby zapewnić spokojny sen w nocy i niezakłóconą drzemkę w ciągu dnia. Ponadto możemy wybrać także rolety zaciemniająco-plisowane, które łączą w jednym produkcie dwie przydatne funkcje – zaciemnienia oraz kontroli światła. Rolety są łatwe w montażu, możemy zamontować je samodzielnie. Dostępnych jest wiele modeli, wzorów i kolorów, co daje możliwość ich dopasowania do wystroju mieszkania.

Cicha i ciepła sypialnia

Marzenia o spokojnym śnie mogą stać się rzeczywistością. Zespół akustyków z firmy VELUX opracował okno dachowe, które obniża poziom hałasu spowodowanego przez deszcz aż o Rw 7 dB, co dla ludzkiego ucha jest obniżeniem hałasu o połowę. Dodatkowy efekt wyciszenia zapewnią także rolety zewnętrzne, które zabezpieczą okno podczas trudnych warunków pogodowych.

Dobrym wyborem będą też okna dwukomorowe, które nie tylko uchronią przed chłodem i stratą ciepła, ale również zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia. Znakomitym rozwiązaniem jest też klapa wentylacyjna, która zapewni nam dopływ świeżego powietrza nawet przy zamkniętym oknie.

Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku.

Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy Velux

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.