Dom pasywny to szczególny rodzaj ekologicznego budynku. Często zaliczane do tego grona są budynki, w których nie ma potrzeby wytwarzania energii cieplnej. Ogrzewanie domu zastępowane jest bardzo dobrą izolacją termiczną, dzięki której można utrzymać komfortową temperaturę i zapewnić komfort cieplny domownikom. Ponadto energia elektryczna i cieplna pochodzą w znacznej większości ze źródeł odnawialnych, co obniża negatywny wpływ na środowisko oraz koszty eksploatacyjne. W praktyce domem pasywnym jest ten, w którym zużycie energii nie przekracza 15 kWh na m2 w skali roku. Jeżeli wartość ta zostanie przekroczona, to wciąż będzie to budownictwo energooszczędne, jednak nieklasyfikowane jako pasywne
Przede wszystkim tego typu budynki cechuje wyjątkowa izolacja, która wykracza poza przyjęte standardy. Do podstawowych cech charakterystycznych budownictwa pasywnego zaliczane są:
Standardowo budowa domu pasywnego jest droższa, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Obecnie mówi się o kosztach około 10-15% wyższych. Jest to związane z użyciem lepszej jakości materiałów, a także nowoczesnych i różnych rozwiązań technologicznych. Z drugiej strony koszty eksploatacji i awaryjność takiego domu są zdecydowanie niższe, co przekłada się na stopniowy zwrot różnicy. Szacuje się, że dom pasywny zwraca się już po około 10-15 latach, a oczywiście jego żywotność jest znacznie większa. To w połączeniu z dbałością o środowisko sprawia, że na takie rozwiązanie budowlane decyduje się coraz więcej świadomych klientów.
Budownictwo pasywne wspierane jest przez różnego rodzaju dotacje, zarówno z funduszów krajowych, jak i europejskich. Dotacje można otrzymać m.in. na: termomodernizację budynków, zakup pomp ciepła, kolektorów słonecznych, czy też instalacji fotowoltaicznych. Warto dowiedzieć się o możliwościach w tym zakresie w najbliższym urzędzie gminy.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl