Żeby dany dom został zakwalifikowany jako pasywny lub dom energooszczędny musi spełniać określone standardy. Przede wszystkim jego zapotrzebowanie na prąd nie może przekraczać 15 kWh na m2 w skali roku. Oznacza to, że jest to dość rygorystyczny wymóg i cienka jest granica pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym. Ponadto w obrębie takiego domu nie ma potrzeby produkowania dodatkowej energii cieplnej. Wszystko dlatego, ze pasywne budownictwo stawia na generowanie, przetwarzanie i zatrzymywanie ciepła pochodzącego ze źródeł odnawialnych. W zależności od możliwości i potrzeb właściciela, mogą to być różne rozwiązania rynkowe, w tym m.in. pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Choć standardowo spełniają one tę samą funkcję, to jednak dom w standardzie pasywnym różni się od domu tradycyjnego. Oznacza to, że również projekt obu typów budynków będzie się różnił. Przede wszystkim w fazie projektowania stawia się na proste bryły, które są pozbawione przesadnych zdobień, wykuszy, czy też balkonów. Wszystkie te konstrukcje mogą negatywnie wpływać na współczynnik przenikania ciepła i prowadzić do większych jego strat. Standardem w budownictwie pasywnym są domy na planie prostokąta, które posiadają dachy jedno- lub dwuspadowe. W projekcie na pewno zwrócisz uwagę na rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Te są ulokowane w ten sposób, że strefa dzienna, w tym salon, znajduje się po stronie południowej, a pomieszczenia gospodarcze, sypialnie i kuchnie po stronie północnej. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne do nagrzewania pomieszczeń i ich doświetlania. Automatycznie przekłada się to na mniejsze zużycie prądu.
Dom pasywny to budynek bardzo wydajny energetycznie. Ponadto w projekcie niweluje się wszelkie mostki i przegrody, które mogą prowadzić do nadmiernej utraty ciepła. Do tego stawia się na dokładną izolację kluczowych elementów konstrukcji budynku, a następnie wykonuje się test szczelności. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Niezależnie od tego, czy to garaż, czy kuchnia, warto postawić na wysokiej jakości styropian i dodatkową izolację termiczną. Działka powinna znajdować się na nasłonecznionym miejscu, a dom na niej stawia się zgodnie z kierunkami świata.
Ponadto w projekcie uwzględnia się:
W tym obszarze warto postawić na wsparcie profesjonalistów.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl