Wady i zalety pasywnych domów

Jak każda inwestycja domy pasywne mają swoich zwolenników i przeciwników. Poniżej zebrane zostały wady i zalety takiej budowy.

Wady:

  • Wyższe koszty inwestycyjne. Praktycznie na wszystkich etapach powstawania domu pasywnego, począwszy od projektu, przez dobór materiałów, instalacji i urządzeń oraz wybranie odpowiednio wyspecjalizowanych wykonawców, musimy liczyć się z większymi kosztami w porównaniu z posadowieniem standardowego budynku.
  • Rygorystyczne projektowanie i ograniczenia z tym związane. Nie na każdej działce da się postawić dom pasywny i nie wszystkim mogą odpowiadać ograniczenia wynikające bezpośrednio z podstaw jego koncepcji, takich jak miejsce zlokalizowania domu na działce i zorientowania na kierunki świata, rozkład pomieszczeń, czy ograniczenia kształtu budynku.

Zalety:

  • Budynki pasywne są ekologiczne, ich użytkowanie nie wpływa negatywnie na środowisko, korzystanie z odnawialnych źródeł energii sprzyja walce ze smogiem i poprawia jakość powietrza w najbliższym otoczeniu.
  • Wysoka energooszczędność budynków pasywnych przekłada się na zdecydowanie niższe rachunki związane z ich eksploatacją i utrzymaniem, zwłaszcza tych za ogrzewanie. A przy zakładanych wzrostach cen energii, oszczędności z tego tytułu, mogą być tylko większe.
  • Dobrze przemyślany projekt domu pasywnego i wysokiej jakości materiały użyte do jego wzniesienia sprawiają, że jest to solidna i trwała konstrukcja, niewymagająca częstych remontów i napraw.
  • Dzięki doskonałemu systemowi wentylacji komfort życia w budynku pasywnym jest bardzo wysoki. W pomieszczeniach panuje zdrowy klimat bez smogu, pyłów, alergenów, czy przeciągów, o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.
  • Bardzo dobrze zaizolowane domy pasywne charakteryzują się również wysokim stopniem wyciszenia.
  • Zastosowanie najnowszych technologii do zarządzania budynkiem sprawia, że domy pasywne są praktycznie bezobsługowe.

 

Domy pasywne są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących ekologię, prostotę, nowoczesność i minimalizm. Dlatego warto dokładnie sprawdzić i przeliczyć, czy w naszym przypadku inwestycja w taki dom byłaby opłacalna, ale pod uwagę należy wziąć również i to, że decydując się na dom pasywny inwestujemy nie tylko w przyszłe oszczędności, ale i we własny komfort i zdrowie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj poradnik

Opracowanie redakcja [A.K.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk