Zielone miejsca pracy jako perspektywiczna gałąź zatrudnienia

Zgodnie z definicją „zielone miejsce pracy” to każdy rodzaj działalności zawodowej, który pomaga chronić środowisko i walczyć ze zmianą klimatu poprzez oszczędzanie energii i surowców, promowanie energii ze źródeł odnawialnych, ograniczanie odpadów i zanieczyszczeń oraz ochronę różnorodności biologicznej i ekosystemów[1].


Z przytoczonej definicji widać, że „zielony sektor” obejmuje wiele branż i gałęzi działalności zawodowej. Ważnym jest, aby działalność ta przyczyniała się do poprawy środowiska naturalnego, i przynosiła wymierne korzyści, na przykład w postaci oszczędniejszego gospodarowania posiadanymi zasobami, lub też zwiększenia świadomości zachowań proekologicznych. Tak szeroka paleta branż, obejmująca swoim zasięgiem prawie wszystkie dziedziny rynku czyni „zielony sektor” jest jednym z najbardziej perspektywicznych (jeśli nie najbardziej) pod względem kreacji nowych miejsc pracy. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2020 roku w Europie powstanie 2,8 mln „zielonych miejsc pracy”[2]. Wymaga tego od nas przyjęty 2 lata temu Pakiet Energetyczno-Klimatyczny Unii Europejskiej, którego założenia Polska musi spełnić do 2020 roku. Pakiet ustanawia trzy cele dla całej Europy – tłumaczy Agata Hinc, szef projektu „Niskoemisyjna gospodarka” z Fundacji demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej. – Te cele opisywane są formułą 20/20/20: 20% wzrostu efektywności energetycznej, 20% więcej energii ze źródeł odnawialnych i 20% redukcji emisji gazów cieplarnianych. Mimo, że dla naszego kraju niektóre cele zostały obniżone, ich realizacja całkowicie zmieni naszą gospodarkę, sposób w jaki żyjemy oraz rynek pracy – przewiduje ekspertka demosEUROPA[3].

 

Jednakże, aby przyszli pracownicy „zielonego sektora” mogli pozytywnie odpowiedzieć na pojawiające się możliwości zatrudnienia, powinni przynajmniej w ogólnym zarysie znać wymagania kompetencyjne potrzebne w przyszłej pracy. Oczywiście każda z branż, czy nawet konkretne przedsiębiorstwo będzie oczekiwało specyficznych umiejętności, predyspozycji, wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Dlatego nie można z góry określić jednolitych i sztywnych wymagań dla przyszłych pracowników. Można jednakowoż pokusić się o zaprezentowanie ogólnych obszarów kompetencji, które powinny mieć osoby ubiegające się, lub chcące się w przyszłości ubiegać o pracę w „zielonym sektorze”. Mogą to być kompetencje takie jak:

 

  • Podstawowa wiedza na temat procesów, technologii, materiałów, rynku i jego dynamiki.
  • Zrozumienie rynku i poznanie zachowań nabywców, procesu podejmowania decyzji.
  • Wpływ globalizacji - uzyskiwanie przewagi konkurencyjnej, modele biznesowe,
  • partnerstwo.
  • Innowacja - proces, produkt, modele biznesowe.
  • ICT - dział telekomunikacji i informatyki zajmujący się technologią przesyłu informacji oraz narzędziami logicznymi do sterowania przepływem oraz transmisją danych za pomocą różnych mediów.
  • Wiedza na temat technologii produkcji - instalacja i utrzymanie.
  • Wiedza na temat materiałów alternatywnych, ponowne wykorzystanie materiałów.
  • Środowisko, klimat.
  • Komunikacja - włączając język angielski i komunikację w grupie.
  • Zarządzanie i planowanie procesu.
  • Automatyzacja.
  • Znajomość norm oraz wypełnianie niezbędnej dokumentacji[4].

 

Powyższe zestawienie jest oczywiście tylko propozycją, a nie ostatecznymi wytycznymi. Inni autorzy zajmujący się problematyką rynku pracy w „zielonym sektorze” mogą przedstawić swoje opracowania, które chyba jednak nie będą znacząco odmienne. Lista ta może być wskazówką na przykład dla władz wyższych uczelni planujących otwarcie kierunków studiów związanych z „zielonym sektorem”, dla rekruterów poszukujących pracowników do ekologicznych przedsięwzięć, dla już pracujących - pragnących przekwalifikować się do pracy w „zielonym sektorze”, czy też dla uczniów szkół - pragnących zawiązać swoją karierę zawodową z ekobranżą.

 

Bibliografia:

[1] Zielone miejsca pracy. Sprawdzone rozwiązania dla Europy, Grupa Zielonych/Wolny Sojusz Europejski (Parlament Europejski), Kwiecień 2014, s. 6

[2]Mateusz Korsak, redakcja portalu bezrobocie.org.pl, Gra w zielone miejsca pracy, źródło:

http://rynekpracy.org/x/581071, pobrano 15.09.2004

[3]Mateusz Korsak, redakcja portalu bezrobocie.org.pl, Gra w zielone… op. cit.

[4]Analiza zapotrzebowania na zawody związane z zieloną gospodarką w subregionie płockim. Raport końcowy zrealizowany w ramach projektu „Zielony potencjał subregionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy”. Płock 2012. s. 74

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: mgr Adam Peryga.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.