rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Budownictwo energooszczędne przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2

image

Budynki odpowiadają za zużycie 40 proc. energii w Unii Europejskiej i produkują łącznie 36 proc. całkowitej emisji CO2 – wynika z najświeższych danych Komisji Europejskiej. W dobie walki o dobro planety zagrożonej katastrofą ekologiczną, gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na domy energooszczędne, zużywające jak najmniej energii z zewnątrz, domy pasywne, niewymagające aktywnego systemu grzewczego, a nawet domy plus-energetyczne, produkujące własną energię ze źródeł odnawialnych.Takie ekologiczne rozwiązania to już nie tylko alternatywa ale, konieczność wynikająca z restrykcyjnych uregulowań prawnych. Do połowy 2020 r. kraje Unii mają obowiązek wdrożyć założenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 30 maja 2018 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Jej celem jest znaczna redukcja emisji gazów cieplarniach do 2030 r. Nowe budynki powstające na terenie Unii będą musiały być obiektami o niemal zerowym bilansie zużycia energii.
W związku ze zmianami klimatycznymi, zanieczyszczeniem środowiska oraz wzrostem cen energii powinniśmy spowolnić lub odwrócić negatywne zjawiska klimatyczne, dlatego tak ważny jest rozwój budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego.
Większość emisji przypada użytkowaniu budynków, następnie  produkcji materiałów dla budownictwa: betonu, stali, szkła. Dlatego sama oszczędność energii to nie wszystko. Ważne jest również to, z jakich materiałów buduje się energooszczędny dom. Im mniej przetworzone i im mniej energii zostało zużyte do ich wyprodukowania i transportu, tym lepiej.
Polska nie jest wyjątkiem na tle świata. W 2010 roku aż 32% zużycia energii przypadało w naszym kraju na gospodarstwa domowe. Podobnie też jak w innych krajach łączne zapotrzebowanie na energię budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego  przekraczało zapotrzebowanie transportu , przemysłu czy rolnictwa.
Co niezwykle istotne, aż 84,5% energii w domach zużywa się na regulację temperatury (urządzenie elektryczne wykorzystują tylko 7%, gotowanie to 6,6%, oświetlenie – 1,8%)
Regulacja temperatury w naszym klimacie , oznacza przede wszystkim ogrzewanie. Stąd też największy potencjał w ograniczaniu zużycia energii istnieje właśnie tutaj. Energii na chłodzenie przeznacza się cztery raz mniej niż na ogrzewanie. W związku z tym ograniczanie jej zużycia nie odgrywa obecnie tak istotnej roli.
Podczas budowania konstrukcji, szczelność zawsze powinna być uważana za kluczową rzecz. Zjawisko utraty ciepła występuje na trzy główne sposoby: konwekcji, przewodzenia i promieniowania. Wewnątrz domu te trzy procesy mogą wpływać na siebie nawzajem.KONWEKCJA
Oznacza to przenoszenie ciepła poprzez mieszanie się płynów, jak ciecze, czy gazy. Może to mieć wpływ na powietrze znajdujące się w pobliżu urządzeń grzewczych, a także to, znajdujące się w pobliżu chłodniejszych obszarów w domu, szczególnie okien. Wszystkie te właściwości są identyfikowane jako konwekcja naturalna.


PROMIENIOWANIE
Oznacza ciepło przekazywane przez wpływy elektromagnetyczne. Przykładowo – grzejnik, który oddaje ciepło drogą promieniowania, nie ogrzewa powietrza lecz powierzchnie, takiej jak meble, ściany, itp. Temperatura powietrza wzrasta jedynie w nieznacznym stopniu.


PRZEWODZENIE
Czyli ogrzewanie, które przenosi się wyłącznie przez twarde powierzchnie. Kiedy ciepło jest przewodzone przez powłoki, takie jak beton, żelazo lub drewno, zapewnia to jego łatwe nakierowanie, w celu opuszczenia domu przez słabiej izolowane miejsca.
Można temu zapobiec dzięki odpowiedniemu zarządzaniu szczelnością konstrukcji, zorganizowanej poprzez zastosowanie prawidłowych metod instalacyjnych i użycie odpowiednich materiałów budowlanych takich jak:  Membrany Kontrolna PHS Apollo, Taśma Uszczelniająca PHS Argo, Klej Uszczelniający PHS Otello, Taśma PHS Optima Vario, czy Taśmy Okienne PHS Taśma Okienna – te produkty we wspólnej aplikacji tworzą spójny system szczelności.
Budynki pasywne i energooszczędne mogą wydawać się na początku nieco droższe od tradycyjnych, ale w perspektywie są tańsze w utrzymaniu i generują duże oszczędności. To inwestycja, która się opłaca, tym bardziej, że istnieją programy dopłat, ulg podatkowych i tanich pożyczek dla konsumentów takie  jak „Czyste Powietrze”  
Wszyscy marzący dzisiaj o budowie domu energooszczędnego powinni zwrócić szczególną uwagę na możliwe do uzyskania dotacje. Eksperci szacują, że nawet bez jakichkolwiek dopłat zwrot nakładów na dom pasywny w Polsce następuje już po sześciu–ośmiu latach użytkowania.Dzięki budownictwu energooszczędnemu nie tylko poprawmy jakość naszego życia, ale także przyczynimy się do spowolnienia zmian klimatycznych.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Passive House Systems

E-mail: biuro@passivehousesystems.pl

WWW: www.passivehousesystems.pl

Tel: +48 58 380 14 37
Adres:
Wielopole 6/6
80-556 Gdańsk

Oszczędniej z ARBETem – dom rzeczywiście pasywny

Katalog firm

 • Daikin

  Daikin jest światowym liderem na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczy…
 • Wobet-Hydret

  Jest nam bardzo miło przedstawić Państwu producenta oczyszczalni ściekó…
  Wobet-Hydret
 • Elektronika SA

  Elektronika S.A.- Importer, Autoryzowany Dystrybutor koncernu Mitsubishi Heav…
  Elektronika SA