rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Kilka słów o domu pasywnym

image

Budownictwo energooszczędne coraz bardziej rozwija się w Polsce. Wzrasta świadomość inwestorów , a także wymogi stawiane budownictwu stają się coraz bardziej rygorystyczne. Znaczenie ma też kwestia możliwości znacznej redukcji codziennych wydatków związanych z użytkowaniem domu.Domy energooszczędne, a przede wszystkim domy pasywne, pozwalają zredukować codzienne wydatki związane z użytkowaniem domu, dlatego warto zainteresować się tą technologią budownictwa.Budownictwo pasywne jest sposobem na odpowiedzialne podejście do spraw ekologii i ekonomii. Wyróżnikiem każdego domu pasywnego będzie wyjątkowo skuteczna izolacja termiczna, a tym samym niewielkie zapotrzebowanie na energię. Dom pasywny wznosi się w od dawna znanych technologiach , jednak aby zminimalizować straty ciepła trzeba zwiększyć ich efektywność.Odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach uzyskuje się poprzez wentylację mechaniczną z rekuperatorem, kolektory słoneczne czy też pompy ciepła. W tej technologii można budować nie tylko domy jednorodzinne, ale także szkoły, hotele, hale sportowe bądź budynki przemysłowe.


W związku z tym, że w naszym kraju jest to w miarę nowy trend, to niekiedy dom pasywny bywa utożsamiany z domem energooszczędnym i oba pojęcia stosowane są zamienne. To błąd, ponieważ budowle charakteryzują się innymi parametrami termoizolacyjnymi.
Dom pasywny jest jednocześnie energooszczędny, natomiast dom energooszczędny nie musi być pasywny. Istotne różnice tkwią w rocznym zapotrzebowaniu energetycznym. Tradycyjny, nieocieplony budynek ma zapotrzebowanie wynoszące aż 120 kWh/m2, zaś domy energooszczędne potrzebują mniej więcej 50 kWh/m2. Tymczasem domy pasywne charakteryzują się zapotrzebowaniem energetycznym na poziomie jedynie 15 kWh/m2.Proces inwestycyjny dla domu pasywnego wymaga dobrego przygotowania, z powodu konkretnych wymagań jakie ten budynek musi spełniać. Wybierając projekt musimy się zdecydować czy ma to być projekt gotowy, czy też lepiej zdecydować się na stworzenie projektu indywidualnego. Dom pasywny ma dość ograniczone pole manewru w zakresie ostatecznej koncepcji bryły, lecz i tak jest kilka rzeczy, które należy rozważyć.


Gotowe projekty domu pasywnego są tańsze niż rozwiązania indywidualne, jednak warto pamiętać, iż każdy projekt gotowy trzeba adaptować do konkretnej lokalizacji. Niekiedy zdarza się, że koszty ewentualnych zmian wraz z samym projektem mogą osiągnąć porównywalną cenę z opracowaniem projektu indywidualnego. Indywidualny projekt domu może kosztować  8 000–25 000 zł, a cena zależy nie tylko od wielkości samego budynku, ale także stopnia skomplikowania jego bryły, wykorzystanych rozwiązań, technologii budowania i wyglądu działki.
Gdy zdecydujemy się na projekt warto wykonać audyt energetyczny, aby zweryfikować rzeczywiste zapotrzebowanie na energię danego budynku. Najlepszym pomysłem podczas wyboru projektu będzie skorzystanie z usług biura architektonicznego lub projektowego, które posiada certyfikat Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt i wtedy mamy pewność, że nasz dom rzeczywiście będzie spełniał wszystkie wyśrubowane normy charakterystyczne dla tej formy budownictwa. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak i kształt domu ma znaczenie w kontekście strat energii - zbyt duża powierzchnia powoduje spore ubytki ciepła, a to z powodu większej powierzchni przegród zewnętrznych. To właśnie w załamaniach przegród i narożnikach dochodzi do największych strat. Najlepszym rozwiązaniem będą więc domy o powierzchni 90-120 m2, które zagwarantują optymalne zapotrzebowanie na energię.
Elewacja domu pasywnego musi być tak zaprojektowana, aby zminimalizować straty ciepła oraz pozyskać je w stopniu maksymalnym z zewnątrz. Z tego powodu południowa fasada domu musi być jak najbardziej przeszklona, w przeciwieństwie do północnej, w której musi być jak najmniej otworów okiennych. Układ funkcjonalny w domu pasywnym powinien uwzględniać zasadę grupowania pomieszczeń mieszkalnych od strony bardziej nasłonecznionej, pozostawiając północną, chłodniejszą część budynku dla pomieszczeń gospodarczych, sanitarnych, technicznych stanowiących przestrzeń buforową. Optymalny projekt domu pasywnego powinien mieć jak najmniejszą powierzchnię ścian i dachu w stosunku do wymaganej przez inwestora powierzchni użytkowej oraz informację o prawidłowym usytuowaniu budynku względem stron świata.Hermetyczność budynku definiuje się jako zapobieganie nieplanowanego przepływu powietrza, wprowadzanego do budynku przez szczeliny i pęknięcia w powłoce budowlanej. Można ją osiągnąć przez zastosowanie energooszczędnej, niedrogiej i przyjaznej dla środowiska konstrukcji.Hermetyczna membrana jest instalowana wewnątrz obwiedni budynku. Ta wewnętrzna bariera chroni jego wnętrze przed przenikaniem powietrza z zewnątrz. Niekontrolowany wyciek powietrza z mieszkania może spowodować nagłe zmiany temperatury, prowadzące do przeciągów i uczucia dyskomfortu.
Nasze membrany takie jak Membrana EPDM, Membrana Klimatyczna PHS Variable, czy Membrana Kontrolna PHS Apollo, oprócz zapewnienia szczelności budynku poprzez zapobieganie przeciągowi i utracie ciepła, pomagają  również w zmniejszeniu strukturalnych uszkodzeń, zapobiegając wzrostowi wilgoci i pleśni w powłoce budowlanej.
Zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą wzrasta w wyniku niekontrolowanej infiltracji powietrza przez szczeliny lub pęknięcia w jego powłoce. Wyciek ciepłego powietrza poprzez strukturę budynku może również prowadzić do kondensacji międzywęzłowej, która zmniejsza wydajność izolacji i powoduje pogorszenie jakości materiałów budowlanych.Dlaczego ważne jest utrzymanie szczelności budynku?
 • Mniejsze straty energii. Odporna na przeciekanie powłoka po wewnętrznej stronie budynku zapobiega utracie ciepła, powodowanej przenikaniem zimnego powietrza do wnętrza. W porównaniu z typowym budynkiem – dom pasywny pozwala na oszczędność energii nawet do 90%.
 • Komfort cieplny wnętrza. Wynika to z możliwości utrzymania stałej temperatury wewnętrznej. Uszczelniona powłoka zapobiega niekontrolowanym ruchom powietrza.
 • Zdrowy mikroklimat. Szczelność powietrza zapobiega przepływom zewnętrznych zanieczyszczeń, pyłków i substancji toksycznych, np. zawartych w spalinach lub środkach do konserwacji drewna do wnętrza.
 • Trwałość budynku. Wycieki ciepła powodują uszkodzenia w wyniku kondensacji pary wodnej. Ciepłe powietrze przeciekające przez nieszczelności skrapla się w materiale przegrody. Kondensacja wilgoci może doprowadzić do zniszczenia elementów budowlanych, takich jak dach, a w konsekwencji do osłabienia całości konstrukcji.
 • Zrównoważony rozwój – Domy pasywne są trwałe.


Czy domy pasywne to dobra inwestycja?
Domy pasywne nie tylko oszczędzają pieniądze na dłuższą metę, ale są zaskakująco tanie. Inwestycja w wysokiej jakości elementy budowlane wymagane przez standard domu pasywnego jest łagodzona przez eliminację drogich systemów ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowe wsparcie finansowe coraz bardziej dostępne w wielu krajach sprawia, że budowanie domu pasywnego staje się jeszcze bardziej dostępne.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Passive House Systems

E-mail: biuro@passivehousesystems.pl

WWW: www.passivehousesystems.pl

Tel: +48 58 380 14 37
Adres:
Wielopole 6/6
80-556 Gdańsk

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Xella Polska

  Xella Polska Sp. z o.o. jest pionierem energooszczędnych rozwiązań w budownic…
  Xella Polska
 • Koelner

  Koelner Polska jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, ele…
  Koelner

Polecamy
dodaj+ «»