rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Ruszyła budowa DLJM Lab - Laboratorium Inteligentnego Budownictwa

image

 

Inteligentny budynek

Budowany obiekt o powierzchni 1200m2 będzie wyposażony w szereg rozwiązań, które pozwolą mu spełniać standardy budynku niskoenergetycznego, w tym 2 pompy ciepła, 2 gruntowe wymienniki ciepła, rekuperator i kolektory słoneczne.  Po raz pierwszy zostaną tu także zainstalowane prototypowe żaluzje fasadowe zintegrowane z fotowoltaiką (tzw. fotoogniwa BIPV  - ang. Building Integrated Photovoltaics ). Część fasad pokryje szkło budowlane o zmiennym zamgleniu, które dzięki ciekłym kryształom może zmieniać się z przeziernego w matowe. Projekt krakowskiego budynku zakłada  też wdrożenie systemu gospodarki wodą szarą, a działanie urządzeń będzie sterowane i monitorowane przez zintegrowany system  zarządzania budynkiem BMS.


Badania unikatowe w skali Europy
Budowa Laboratorium jest częścią projektu „Innowacyjna usługa wsparcia procesu produkcji urządzeń i systemów inteligentnego budownictwa”, które otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kluczowym elementem przedsięwzięcia prowadzonego przez DLJM System jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań automatyki budynkowej, w tym algorytmów samouczących.


- Usprawnienie oprogramowania sterującego budynkami to najtańszy sposób na podniesienie jego efektywności. Nie musimy do tego stosować lepszej jakości materiałów, nie musimy kupować dodatkowych urządzeń, po prostu wymieniamy jeden zestaw algorytmów na drugi. – mówi Dariusz Miziński, prezes spółki DLJM System Sp. z o.o.


Wyposażone w sztuczną inteligencję algorytmy będą samodzielnie uczyły się, jak sterować urządzeniami przy konkretnych użytkownikach i charakterze powierzchni, dzięki czemu będzie można skrócić czas ich programowania. Ponadto będą energooszczędne – zgodnie z wyliczeniami firmy, umożliwią do 15% dodatkowych oszczędności energii w porównaniu do standardowej automatyki.


Infrastruktura badawcza
Zagospodarowanie powierzchni obiektu będzie podporządkowane celom badawczym. Budynek będzie miał 5 kondygnacji, w tym 2 podziemne. Aby odtworzyć warunki rzeczywiste dla przestrzeni o różnym przeznaczeniu, na pierwszym piętrze powstanie modelowy hotel z recepcją, modelowe mieszkanie z kuchnią i łazienką oraz sale audytoryjne.  

Budowa budynku rozpoczęła się latem b.r. Do końca 2014 roku ma zostać zamknięty stan surowy obiektu, a jego otwarcie planowane jest na drugą połowę 2015 r.

Projekt architektoniczny został stworzony przez studio projektowe APP Architekci Artur Wiąk z Krakowa.
 

 

Kontakt:

Alina Szastok
Kierownik PR i marketingu, DLJM System Sp.z o.o.

 Zyski i straty w budynku pasywnym. Cz II

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug