rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Rekuperacja domu pasywnego

image

W systemach instalacyjnych budownictwa energooszczędnego można wykorzystać tzw. energię odpadową, pochodzącą z układów wentylacji – tzw. potocznie nazywanych rekuperacją.

 

Rekuperator do domów pasywnych

Ponieważ wentylacja polega na ciągłej wymianie powietrza, zwykle między pomieszczeniami wewnętrznymi a środowiskiem zewnętrznym, zatem powietrze dopływające do wnętrza budynku musi zapewnić wymianę powietrza zużytego i zanieczyszczonego na powietrze świeże. Niedostateczna wymiana powietrza wpływa bardzo niekorzystnie na jego mieszkańców oraz na sam budynek, jak również jest niebezpieczna dla zdrowia. W przypadku budownictwa domów pasywnych stosuje się systemy wentylacji mechanicznej, z uwagi na konieczność zachowania ich wysokiej szczelność. System wentylacji powinien zapewniać wymianę powietrza w sposób ciągły. W wentylacji grawitacyjnej nie ma możliwości w żaden sposób regulowania ilości powietrza dostarczanego do budynku w sposób niezależny od warunków pogodowych, a poza tym tradycyjny system wentylacyjny wywołuje duże straty ciepła, ponieważ usuwa się powietrze podgrzane. Zatem w przypadku domów pasywnych system taki nie miałby żadnego zastosowania i byłby sprzeczny z ideą energooszczędności.

 

Zasada działania rekuperatora polega na pobieraniu świeżego powietrza za pomocą czerpni i dostarczania go za pomocą przewodu wentylacyjnego do rekuperatora. W tym urządzeniu powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie następuje wymiana energii z ogrzanym powietrzem wyciąganym z pomieszczeń. Po przejściu przez rekuperator następuje jego dostarczenie do pomieszczeń takich jak sypialnie, pokoje itp. przez sieci kanałów nawiewnych. Priorytetem w takich systemach jest także zapewnienie usuwania zanieczyszczeń i wilgoci z pomieszczeń higieniczno – sanitarnych i pomocniczych. Następnie świeże powietrze przepływa pomiędzy szczelinami pod drzwiami, lub też otworami w drzwiach, z tych pomieszczeń świeże powietrze jest usuwane za pomocą elementów wyciągowych, skąd dociera następnie za pomocą przewodów wyciągowych do rekuperatora, gdzie w wymienniku oddaje swoją energię, świeżemu zaczerpniętemu powietrzu z zewnątrz budynku. Następnie przez przewody wentylacyjne i wyrzutnie jest usuwane na zewnątrz budynku. Obecnie sprawność takich wymienników ciepła wynosi od 75-95%. Warunkiem jest wymiana ciepła przeciwprądowa – czyli przepływ powietrza usuwanego i świeżego musi następować w kierunku przeciwnym.

 

 

System taki składa się z następujących elementów:

 • centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła,
 • przewodów wentylacyjnych,
 • elementów nawiewnych i wywiewnych (zawory, kratki, anemostaty)
 • czerpni i wyrzutni.

 

  Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja (A.J)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Izodom: Budynki pasywne remedium na kryzys klimatyczny

Katalog firm

 • Daikin

  Daikin jest światowym liderem na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczy…
 • Robert Bosch

  Grupa Bosch Thermotechnik GmbH, do której należy marka Buderus, to naj…
 • Wobet-Hydret

  Jest nam bardzo miło przedstawić Państwu producenta oczyszczalni ściekó…
  Wobet-Hydret