rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Samowystarczalne budynki "zeroenergetyczne", które magazynują i produkują energię

image

Co przychodzi ci na myśl, kiedy słyszysz określenie "urbanizacja"? Czy myślisz o koncentracji populacji w miastach i spowodowanych tym zmianach regionalnych/społecznych? Wiele osób ma negatywne skojarzenia wiązane z przeludnieniem, nadmiernym zużyciem energii, zjawiskiem miejskiej wyspy i zanieczyszczeniem. Zgodnie z raportem Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych, populacja świata wzrośnie do 9,7 miliarda do 2050 r., a 66% tej liczby (6,4 miliarda) będzie mieszkać w miastach i wokół nich. Według prognoz, ze względu na taki wzrost liczby ludności i ciągłą urbanizację,  do 2050 roku nastąpi wzrost zużycie energii w budynkach do 50% całego zapotrzebowania.

 

Może to zabrzmieć niepokojąco; jednak może to stać się kluczem do rozwiązania nie tylko problemów gospodarczych, ale także kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem. Rzućmy okiem na to, jak te energochłonne budynki można wykorzystać do tych celów.

 

Zwiększanie samowystarczalności energetycznej w miastach

Mikrosieci

 

Świat zwraca się ku systemom samowystarczalności energetycznej, dzięki którym można wyprodukować niezbędną energię, ponieważ zwiększa się efektywność nowych elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii, a systemy magazynowania energii (ESS) są coraz częściej używane w połączeniu z nową energią odnawialną. Systemy te są często nazywane "mikrosieciami" i "samowystarczalnymi energetycznie wyspami". Termin mikrosieć (microgrid) odnosi się do lokalnego systemu energetycznego stworzonego dla małego regionu, który działa niezależnie od większych sieci energetycznych i jest samowystarczalny dzięki produkcji i magazynowaniu nowej energii odnawialnej.

 

Urbanizacja jest nieunikniona i naszym celem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju poprzez zwiększenie wystarczalności energetycznej w miastach. Czego potrzebujemy, aby zbudować "samowystarczalne energetycznie miasto?" Czy byłoby to możliwe, żeby wiele indywidualnych, samowystarczalnych budynków zaczęło wytwarzać potrzebną im energię?

 

 

Budynki „zeroenergetyczne" dla miast samowystarczalnych energetycznie

Budynki „zeroenergetyczne" produkują całą potrzebną im energię. Teoretycznie ich współczynnik samowystarczalności (wyprodukowana energia ÷ zużyta energia) wynosi ponad 100%. Jednak mogą to być budynki zużywające energię na poziomie  "prawie" zerowym netto, co oznacza "strukturę, która minimalizuje obciążenie energetyczne i zużycie energii dzięki wykorzystaniu nowej energii odnawialnej". Innymi słowy, budynki można zaprojektować tak, aby były energooszczędne, łącząc istniejącą koncepcję domu pasywnego z nową koncepcją domu aktywnego dla samowystarczalnych miast energetycznych.

 

Dom pasywny

Budynek, który minimalizuje straty energii poprzez izolację, ekologiczne materiały budowlane itp. 

 

Dom aktywny

Budynek, który wytwarza energię odnawialną w celu pokrycia własnego zużycia.

 

zerowy bilans energetyczny

 

Budowa aktywnego domu wymaga różnych technologii: panele słoneczne mogą być wykorzystywane do generowania energii odnawialnej; energooszczędny sprzęt maszynowy w celu poprawy wydajności klimatyzacji i ogrzewania; system zarządzania energią budynku (BEMS) do kontrolowania i zarządzania generowaną przez siebie energią. Techniki te obejmują instalowanie paneli słonecznych na drzwiach budynku, oknach i / lub ścianach zewnętrznych oraz wykorzystywanie ogniw paliwowych lub ciepła geotermalnego do zasilania. Co więcej, inteligentny system zarządzania budynkiem (IBS) zaczęto ostatnio stosować w celu przewidywania wielkości zużycia energii.

 

Musimy zaakceptować urbanizację jako nieuniknioną przyszłość, ale wyobrazić sobie niezliczone budynki w miastach mających zdolność magazynowania energii i produkcji własnej energii z ekologicznych źródeł, a nawet sprzedawania i kupowania wytworzonej przez nie energii innym organicznie połączonym budynkom. Wkrótce będziemy mogli nazywać rdzeń miejski gigantyczną elektrownią, zamiast betonową dżunglą. Z niecierpliwością czekamy na pojawienie się kolejnych miejskich budynków "zeroenergetycznych".KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

LG Electronics Polska

E-mail: klimatyzacja@lge.pl

WWW: www.strefaklimatyzacji.pl

Tel: +48 22 481 71 00
Fax: +48 22 481 78 88
Adres:
Wołoska 22
02-675 Warszawa

Oszczędniej z ARBETem – dom rzeczywiście pasywny

Katalog firm

 • Daikin

  Daikin jest światowym liderem na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczy…
 • Wobet-Hydret

  Jest nam bardzo miło przedstawić Państwu producenta oczyszczalni ściekó…
  Wobet-Hydret
 • Elektronika SA

  Elektronika S.A.- Importer, Autoryzowany Dystrybutor koncernu Mitsubishi Heav…