Zyski i straty w budynku pasywnym. Cz II

Sposób prowadzenia bilansu opisany jest m.innymi w normie PN 02025.

W praktyce prowadzi się go w sposób tabelaryczny wpisując odpowiednie dane liczbowe do tabeli, lub przy pomocy odpowiednich programów komputerowych, przy czym należy wpisać podstawowe parametry i stosować zasady zaokrągleń [2].

Najważniejsze parametry charakteryzujące bilans energetyczny wg tej metody to:

  • pole powierzchni,
  • kubatura,
  • współczynniki przenikania ciepła,
  • inne składowe bilansu ciepła,
  • wskaźniki sezonowego zapotrzebowania na ciepło. Natomiast samą wartość współczynnika przenikania ciepła należy obliczać wg normy PN – EN ISO 6946.

 

Jeśli warunek E ≤ Eo jest spełniony to znaczy że izolacyjność przegród jest zaprojektowana w sposób prawidłowy

W przeciwnym wypadku należy dobrać właściwy poziom izolacyjności. W przypadku budynków pasywnych należy zwracać szczególną uwagę w bilansie energetycznym na sumę zysków uzyskanych na skutek nasłonecznienia przegród przeźroczystych. Aby okna były zaprojektowane do budynku pasywnego w sposób prawidłowy nie powinny generować zbyt dużych strat energii.

Najlepiej aby były dwukomorowe z zastowanymi warstwami niskoemisyjnymi oraz odpowiednio zaizolowanymi ramami ponadto powinny być zamontowane w sposób szczelny tak aby zapewnić ograniczenie strat ciepła do minimum, a jednocześnie dostarczyć odpowiednią ilość energii słonecznej niezbędnej do oświetlenia oraz zysków cieplnych. Współczynnik strat ciepła Uo dla okien w budynku pasywnym powinien być mniejszy od 0,8 [W/m2K] wg normy EN 10077 [1].

Warunek utrzymania temperatury na poziomie 17oC na wewnętrznej stronie szyby to kryterium pasywności okna.

Jest to warunek niezależny od strefy klimatycznej. W przypadku projektowania budynków pasywnych, ważnym elementem składowym zysków jest suma zysków ciepła od jego mieszkańców, rodzaj zastosowanych urządzeń AGD – najlepiej energooszczędnych, wykorzystanie energii promieniowania słonecznego do zaspokojenia zapotrzebowania na energię do celów grzewczych, wykorzystanie kolektorów do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ewentualnie wykorzystanie energii pochodzącej z gruntowego wymiennika ciepła dla potrzeb wentylacji. Wraz z rozwojem budownictwa pasywnego rozwijają się systemy instalacyjne i magazynowania energii oparte na bazie odnawialnych źródeł energii, zatem ograniczenie zysków i strat nie ogranicza się jedynie do zastosowania materiałów izolacyjnych, czy też ograniczenie mostków cieplnych, ale jest to związane z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie systemów instalacyjnych, systemów automatyki. Można wysunąć wniosek iż w przyszłości jest jeszcze wiele pomysłów do wykorzystania i temat ograniczenia strat i maksymalizacja zysków nadal jest otwarty.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie:

  • mgr inż. Joanna Kopica,
  • mgr inż. Radosław Turski A. O.



Materiał objęty prawem autorskim.

Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.