Sposób pozyskiwania energii

Do ogrzania domu pasywnego nie powinno się używać paliw nieodnawialnych jak: węgiel, olej, czy gaz. Wskazane jest, aby energia była pozyskiwana ze źródeł odnawialnych: w sposób bierny i aktywny.

Bierne pozyskiwanie energii

Bierne pozyskiwanie energii wykorzystywane jest w każdym domu pasywnym. Jego źródłem jest promieniowanie słoneczne, które wpada do wnętrza przez duże, południowe przeszklenia. Procesowi może również sprzyjać dobrze zaplanowana na działce zieleń, zapobiegająca przegrzaniu latem i odsłaniająca okna zimą.

Aktywne pozyskiwanie energii

Energię można pozyskiwać w sposób aktywny dzięki: kolektorom słonecznym, ogniwom fotowoltaicznym, geotermii, sile wiatru czy pompie ciepła. Kolektory słoneczne są montowane na dachach lub ścianach, a ich zadaniem jest ogrzewanie wody, którą potem magazynuje się i wykorzystuje jako ciepłą wodę użytkową. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Wyprodukowany w ten sposób prąd można zarówno zmagazynować w akumulatorach, jak i wykorzystywać na bieżące potrzeby, a nadmiar sprzedać do zakładu energetycznego. Podobną funkcję mogą pełnić niewielkie wiatraki (o pionowej bądź poziomej osi obrotu), które umieszcza się na dachu, w gruncie czy nawet wkomponowuje w elewację, gdzie mogą stanowić dodatkowe źródło energii elektrycznej. Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie wykorzystujące pojemność cieplną gruntu do ustabilizowania temperatury powietrza dostarczanego z zewnątrz. Wymiennik umieszczany jest na głębokości około 20 cm poniżej strefy przemarzania i przechodzi przez niego powietrze zasilające układ wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Dzięki stałej temperaturze gruntu zimą powietrze zewnętrzne ulega ogrzaniu, a latem schłodzeniu, co pozwala zmniejszyć moc potrzebną do dogrzania powietrza nawiewanego do pomieszczeń zimą i schłodzenia latem.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj poradnik

Opracowanie redakcja [A.K.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.