rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Wymiana okien w domu pasywnym

image

Wymiana okien w domu pasywnym jest ważnym krokiem w poprawie efektywności energetycznej i komfortu termicznego budynku.Okna w domu pasywnym powinny spełniać wysokie wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, szczelności powietrznej, przepuszczalności światła i zabezpieczenia przed przegrzaniem.

 

Okna pasywne - na co zwrócić uwagę ?

Przy wyborze okien do domu pasywnego należy zwrócić uwagę na następujące parametry: współczynnik przenikania ciepła Uw, współczynnik przenikania ciepła przez szybę Ug, współczynnik zysków słonecznych g, współczynnik światła dziennego Tl i klasę szczelności powietrznej.  Zalecane wartości tych parametrów dla okien w domu pasywnym to: Uw ≤ 0,8 W/m2K, Ug ≤ 0,7 W/m2K, g ≥ 50%, Tl ≥ 70% i klasa szczelności powietrznej 4 lub wyższa. Wymiana okien w domu pasywnym powinna być wykonana przez specjalistów z doświadczeniem w montażu okien o wysokim standardzie izolacyjnym i szczelności. Należy zadbać o odpowiednie uszczelnienie i ocieplenie ościeżnicy oraz o zapewnienie wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją ciepła.
 

Montaż okien w domu pasywnym

 Okna w domu pasywnym muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące izolacji termicznej i szczelności powietrznej. Okna w domu pasywnym powinny być wykonane z materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła, takich jak drewno, PCV lub aluminium z izolacją termiczną. Okna w domu pasywnym powinny mieć trzy lub cztery szyby zespolone z gazem o niskiej emisyjności, takim jak argon lub krypton, oraz niskoemisyjne powłoki na szybach. Okna pasywne powinny być odpowiednio dobrze dopasowane do otworów okiennych i uszczelnione specjalnymi taśmami lub piankami. Okna w domu pasywnym powinny być wyposażone w systemy osłon przeciwsłonecznych, takie jak rolety, żaluzje lub markizy, które zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem. Okna w domu pasywnym powinny być zainstalowane przez wykwalifikowanych fachowców, którzy zapewnią prawidłowy montaż i regulację okien oraz przeprowadzą test szczelności powietrznej po zakończeniu prac.
 

Wymagania dotyczące izolacji termicznej i szczelności okien w domu pasywnym:

 • Okna powinny mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy niż 0,8 W/(m2K).
 • Okna powinny być uszczelnione za pomocą taśm lub pianek, aby zapobiec nieszczelnościom powietrza.
 • Okna powinny być wyposażone w trzyszybowe szyby zespolone z gazem szlachetnym (np. argonem) w przestrzeni międzyszybowej.
 • Okna powinny być odpowiednio dobrane do kierunku świata i zapewniać optymalne wykorzystanie energii słonecznej.
 • Okna powinny być zabezpieczone przed nadmiernym nagrzewaniem latem za pomocą rolet, żaluzji lub markiz.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (D.W)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.