![]() Finansowanie |
![]() Projekty |
![]() Fundamenty |
![]() Stropy |
![]() Ściany |
![]() Przegrody |
![]() Dachy |
![]() Okna |
![]() Drzwi |
![]() Podłogi |
![]() Schody |
![]() Izolacje |
![]() Instalacje |
![]() Wyposażenie |
![]() Bramy |
![]() Ogrodzenia |
![]() Tarasy |
![]() Ogrody |
Oczyszczalnia w ogrodzie
Cena: 55.00
Na obszarach wiejskich, o zabudowie rozproszonej istnieje duży problem z oczyszczaniem ścieków. Aby sprostać wymaganiom Unii Europejskiej w kwestii ochrony zasobów wodnych, trzeba ten problem jak najszybciej rozwiązać. Jednym z rozwiązań jest oczyszczanie ścieków metodą hydrofitową. W poradniku scharakteryzowano tę metodę, przedstawiając jej rodzaje, wykorzystanie przy odwadnianiu i stabilizacji osadów ściekowych, opisując doświadczenia krajowe i europejskie z eksploatacji obiektów hydrofitowych. Dodatkowo autorzy przedstawili innowacyjne rozwiązania gospodarki ściekowo-osadowej z wykorzystaniem systemów hydrofitowych oraz zamieścili cenne dane na temat wymagań prawnych, kosztach i eksploatacji indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.
Książka przeznaczona jest dla projektantów hydrofitowych oczyszczalni ścieków oraz ich użytkowników, inwestorów i studentów wydziałów inżynierii środowiska. Mogą z niej również korzystać pracownicy wydziałów ochrony środowiska starostw powiatowych i urzędów gmin.
PRZEDMOWA
Dotychczasowa gospodarka ściekowa na obszarach niezurbanizowanych (zwłaszcza wiejskich) stanowi problem, który w najbliższych latach musi doczekać się prostych rozwiązań w warunkach zrównoważonego rozwoju tych obszarów. Zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych w wiejskich rejonach wynika z nieuporządkowanych działań gospodarskich, w tym również braku efektywnych metod i urządzeń do oczyszczania ścieków. W konsekwencji następuje pogorszenie warunków środowiskowych odbiorników ścieków, ograniczenie dostępu do czystej wody, co może być przyczyną zagrożeń epidemiologicznych.
Pogarsza też walory estetyczne i krajobrazowe terenów atrakcyjnych pod względem rekreacyjnym i turystycznym. Rozproszona zabudowa polskiej wsi, w których odległości między zagrodami wynoszą często powyżej 100 m dotyczy 26% powierzchni terenów wiejskich. Ze względu na wysokie koszty budowa zbiorczej sieci kanalizacyjnej nie jest wystarczającym rozwiązaniem dla tych rejonów. Tym bardziej, że dotychczasowe doświadczenia potwierdzają, że eksploatacja sieci kanalizacyjnej na obszarach o niskiej gęstości zaludnienia charakteryzuje się systematycznym wzrostem opłat za jej korzystanie, co powoduje ograniczony entuzjazm władz lokalnych i mieszkańców dla tego rodzaju rozwiązania.
Również gromadzenie ścieków w zbiornikach bezodpływowych generuje wysokie koszty, a w przypadku ich rozszczelnienia stanowi zagrożenie dla środowiska i zdrowia mieszkańców.
Osiągnięcie pożądanej czystości wód powierzchniowych i podziemnych zgodnie z wymogami Unii Europejskiej nie będzie możliwe bez wypracowania zintegrowanego gospodarowania ściekami na terenach o rozproszonej zabudowie.
Na podstawie różnych uwarunkowań przewiduje się, że do 2015 roku 4 min mieszkańców będą musiały korzystać z indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.
Stosowane dotychczas technologie w przydomowych oczyszczalniach ścieków posiadają pewne ograniczenia wynikające z powstawania osadów wstępnych, a nawet osadów wtórnych po oczyszczaniu biologicznym, z wyjątkiem drenaży rozsączających, czy obiektów hydrofitowych. Jednak w przypadku drenaży rozsączających nie ma możliwości kontroli jakości oczyszczanych ścieków, co stanowi potencjalne ryzyko zanieczyszczania wód gruntowych.
Dotychczas panował nawet pogląd, że bez większej oczyszczalni w sąsiedztwie problem osadów ściekowych jest prawie niemożliwy do rozwiązania.
Optymalnym sposobem rozwiązania problemu osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni ścieków jest wykorzystanie przyrodnicze do nawożenia i rekultywacji gruntów lub przetworzenie na kompost. Warunkiem stosowania tych sposobów jest spełnienie wymogów jakościowych przede wszystkim sanitarnych.
Stosunkowo młodą technologią oczyszczania ścieków jest metoda wykorzystująca obecność roślin wodnych i wodolubnych do oczyszczania ścieków, jej atrakcyjność wynika z naturalnego wyglądu obiektów oraz możliwości zintegrowanego oczyszczania ścieków tj. połączonego z zagospodarowaniem osadów ściekowych, jest to rozwiązanie proste zarówno w budowie jak i eksploatacji. Zasada działania jest zrozumiała zwłaszcza przez mieszkańców wsi. Koszt budowy i eksploatacji jest konkurencyjny w odniesieniu do tradycyjnych rozwiązań. W sezonie wegetacyjnym następuje zamknięcie obiegu wody, a często również substancji pokarmowych, co potwierdza, że jest to technologia spełniająca warunki zrównoważonego unieszkodliwiania ścieków.
Na podstawie wieloletniego monitoringu hydrofitowych systemów jednostopniowych wykazano, że technologiczne rozwiązanie składające się z osadnika gnilnego oraz obiektu hydrofitowego może być zalecane do oczyszczania ścieków bytowych z obszarów niezurbanizowanych. Na terenie gminy Stężyca na Pojezierzu Kaszubskim wdrożono innowacyjne rozwiązania indywidualnej gospodarki ściekowej i osadowej z wykorzystaniem systemów hydrofitowych (z udziałem roślin wodnych i wodolubnych). Dzięki środkom zyskanym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego wybudowano i przetestowano działanie dziewięciu obiektów pracujących w trzech konfiguracjach. Doświadczenia z eksploatacji tych obiektów zostały przedstawione w niniejszym Poradniku. Przedstawiono w nim również obowiązującą procedurę, której należy się poddać przed rozpoczęciem prac budowlanych. Podano również analizę kosztów, która wykazała, że jest to technologia najtańsza. Wykazano również, że wydatki można w niej łatwo ograniczyć przez samodzielne uczestnictwo zainteresowanych i skorzystanie z pomocy sąsiadów w pracach przy budowie obiektu.
Oczyszczalnie hydrofitowe mogą być również budowane na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. W ten sposób gminy mogą zachęcać i wspierać prywatnych inwestorów.
Ze względów ekologicznych i ekonomicznych możliwe jest też zagospodarowywanie osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni ścieków w procesie humifikacji w odpowiednich systemach hydrofitowych lub przez nawożenie indywidualnych przydomowych plantacji roślin energetycznych np. wikliny, miskanta czy ślazowca pensylwańskiego. Plantacja o powierzchni 1-2 ha wystarczy aby uniezależnić się energetycznie od dostaw paliw na cele grzewcze. Taki system można zainstalować blisko domu, w ogrodzie.
Wierzę, że liczba zainteresowanych będzie znacząca, ponieważ korzyści są oczywiste. Powstanie niniejszego Poradnika było możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za co w imieniu Autorów składam serdeczne podziękowania.
Hanna Obarska-Pempkowiak
SPIS TREŚCI
Przedmowa- 6
- Powstawanie ścieków- 9
- Problem oczyszczania ścieków na obszarach wiejskich - 14
- Polityka UE i Polski w ochronie zasobów wodnych na terenach o zabudowie rozproszonej - 22
- Przydomowe oczyszczalnie ścieków - charakterystyka oraz problemy w budowie i eksploatacji tych obiektów - 28
- Charakterystyka hydrofitowej metody unieszkodliwiania ścieków - 32
- Doświadczenia z eksploatacji obiektów hydrofitowych - 41
- 6.1 Doświadczenia krajowe - 41
- 6.2 Doświadczenia europejskie - 59
- Podstawy prawne zagospodarowania osadów ściekowych - 73
- Odwadnianie i stabilizacja osadów ściekowych w złożach hydrofitowych - 84
- Zastosowanie biomasy w unieszkodliwianiu osadów ściekowych - 90
- Innowacyjne rozwiązanie gospodarki ściekowo-osadowej z wykorzystaniem systemów hydrofitowych - 118
- Wymagania prawne odnośnie indywidualnych systemów oczyszczania ścieków - 134
- Koszty budowy i eksploatacji instalacji przydomowych - 139
Jesteś zainteresowany zakupem publikacji?
Kliknij i wyślij zapytanie do wydawnictwa: Wydawnictwo Seidel-PrzyweckiWypełnij i wyślij formularz
Wydawnictwo "Wydawnictwo Seidel-Przywecki" skontaktuje się mailowo bądź telefoniczne.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe
E-mail: wydawnictwo@seidel-przywecki.pl
05-509 Józefosław

Wydawnictwa
-
Sankom
SANKOM Sp. z o.o. specjalizuje się w opracowywaniu i wydawaniu oprogramowania… -
Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska
Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska posiada bardzo szeroką ofertę: od pr… -
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności powstały w 1949 r. Firma przekształcała s…
Czasopisma
Technologia Wody nr 69 (1/2020)
Wciąż jesteśmy z Wami! Mimo niesprzyjającej aury, spadku nakładówForum Eksploatatora nr 106 (1/2020)
Ukończyliśmy 20 rok życia, my, to znaczy Forum Eksploatatora. PierwszeTechnologia Wody nr 68 (6/2019)
Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją
Programy
Czym jest program ArCADia BIM 11?
Ideą przyświecającą autorom systemu ArCADia było stworzenie programuLogiKal® CNC
Szybkie tworzenie pozycji i natychmiastowe przesyłanie ich do centrumLogiKal® CNC z opcją cięcia
Moduł LogiKal® CNC z opcją cięcia zawiera wszystkie funkcje modułu