Czym jest automatyka do drzwi?

Automatyka coraz częściej gości w naszym codziennym życiu. Rozwiązania przed laty zarezerwowane dla przemysłu i zakładów produkcyjnych są obecnie dostępne dla klientów indywidualnych. Świetnym tego przykładem jest automatyka do drzwi. Stosuje się ją zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, urzędów, jak i obiektów komercyjnych. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest automatyka do drzwi. 

Automatyka do drzwi – co to?

Prosta definicja wskazuje na to, że automatyka drzwiowa to zestaw różnego rodzaju urządzeń i systemów, które umożliwiają automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi oraz zyskanie kontroli dostępu do budynków. Zastosowanie automatyki przekłada się na poprawę komfortu i bezpieczeństwa codziennego życia oraz na realną oszczędność czasu. Nic więc dziwnego, że rozwiązania z tego obszaru wykorzystywane są już nie tylko w obiektach komercyjnych, ale również w budynkach mieszkalnych, w tym domach pasywnych. 

Co wchodzi w skład automatyki do drzwi?

System automatyki drzwiowej docelowo składa się z kilku podstawowych elementów. Skala jego rozbudowania zależy od realnych potrzeb inwestora oraz parametrów drzwi, które ma otwierać. Wśród elementów tego typu automatyki znajdują się m.in.:

  • napęd elektryczny;
  • zamek elektryczny;
  • samozamykacze;
  • systemy awaryjnego otwierania;
  • czujniki ruchu;
  • programatory czasowe;
  • przyciski otwierające drzwi na żądanie. 

Inwestor nie ma dowolności w kompletacji automatyki drzwiowej. Jest to związane z tym, że jest ona regulowana prawnie przez przepisy BHP oraz Dyrektywę Rady Wspólnoty Europejskiej dot. wyrobów budowlanych w państwach UE. 

Czy warto stosować automatykę drzwiową w budownictwie pasywnym?

Zaprojektowanie i zbudowanie domu pasywnego to nie lada wyzwanie. Jest to związane z tym, że ten typ budownictwa musi spełniać rygorystyczne normy w obszarze zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej. Jednym z działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej budynków jest inwestowanie w automatykę drzwiową. Sterowanie otwieraniem i zamykaniem drzwi przekłada się m.in. na minimalizowanie strat ciepła i redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem. Latem natomiast zapobiega to nagrzewaniu się wnętrz i redukuje koszty związane z klimatyzacją. Dodatkowym atutem automatycznych drzwi jest to, że są one higieniczne. Nie ma potrzeby dotykania klamek rękoma, ponieważ system działa bezobsługowo. Redukuje to ryzyko kontaktu z wieloma patogenami, dla których klamka to doskonałe siedlisko do życia. W ramach automatyki wykorzystuje się również kontrolę dostępu. Dzięki temu właściciel nieruchomości zyskujesz większą wiedzę o tym, kto i kiedy wchodzi i wychodzi do budynku. Może to być kluczowe w kontekście utrzymania najwyższego standardu bezpieczeństwa.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl