Drzwi w domu pasywnym
Drzwi, tak jak okna, stanowią w każdym budynku, jeden z najtrudniejszych do zaizolowania mostków cieplnych. Dlatego w domach pasywnych również one muszą spełniać najwyższe standardy dotyczące izolacyjności. Podstawowy komplet drzwi tworzą: skrzydła, ościeżnice i próg. I na każdy z tych elementów powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie.
- Skrzydła drzwi pasywnych mogą być wykonane z drewna, stali, aluminium oraz ich kompozytów. Szkielet skrzydła stanowi rama wykonana z klejonego drewna lub z płyty MDF. W ramie umieszczone jest odpowiednie wypełnienie pełniące funkcję izolacji termicznej i akustycznej. W drzwiach pasywnych takie wypełnienie może być wykonane ze styropianu EPS, specjalnych paneli termoizolacyjnych, aerożelu, płyty fenolowej, pianki poliuretanowej, a nawet wełny mineralnej.
- Ościeżnice i progi to kolejne elementy, które decydują o szczelności drzwi. W drzwiach pasywnych standardem powinny być tzw. ciepłe progi i ościeżnice, czyli takie, które ograniczają straty ciepła i zabezpieczają drzwi przed przemarzaniem.
- Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do domu pasywnego, są uszczelki: gumowe lub szczotkowe. Powinny być one zamontowane na całym obwodzie skrzydła w 2, a nawet w 3 pakietach umiejscowionych w różnych miejscach futryn i skrzydeł. Po zamknięciu drzwi uszczelki powinny dokładnie przylegać do ramy i skrzydła, zapewniając w ten sposób odpowiednią szczelność niepozwalającą na infiltrację powietrza zewnętrznego, pyłów, osadów ani wody.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy współczynnik przenikania ciepła, jest podany dla całych drzwi, czy tylko dla samego skrzydła. Zwykle skrzydła drzwiowe mają niższą wartość współczynnika Ud niż skrzydła połączone z ościeżnicą. Dlatego warto sprecyzować, czy podana wartość współczynnika Ud dotyczy kompletnych drzwi (razem: skrzydeł i ościeżnic zamontowanych w otworze w sposób zalecany przez producenta). Poziom współczynnika Ud dla kompletu drzwi pasywnych nie może być większy niż 0,8 [W/(m2*K)], ale na rynku dostępne są już modele ze współczynnikiem przenikania ciepła Ud poniżej 06 [W/(m2*K)]. Montaż drzwi pasywnych, analogicznie jak montaż okien, powinien być wykonany metodą ciepłą, warstwową. Drzwi mocuje się w odpowiedni sposób w przestrzeni termoizolacji budynku, a zastosowaną do uszczelnienia piankę izolacyjną zabezpiecza: od strony wewnętrznej taśmą paroizolacyjną, a od strony zewnętrznej taśmą paroprzepuszczalną. Na łączeniach stosuje się dodatkowo termoizolacje w postaci węgarka styropianowego. Do izolacji progu stosuje się taśmy bitumiczne oraz specjalne termiczne osłony podproża postawione na przygotowanej wcześniej podwalinie wykonanej z izomuru, purenitu lub innego materiału o podobnych właściwościach cieplnych.
Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk
Chcesz wiedzieć więcej?
Przeczytaj poradnik
Opracowanie redakcja [A.K.].
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.