To modele, których ramy powstają ze starannie obrobionego i wykończonego aluminium. Dzięki temu okna są estetyczne i funkcjonalne. Cenione są m.in. za ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia oraz działanie trudnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo ramy aluminiowe są lekkie, dzięki czemu nie stanowią dużego obciążenia dla konstrukcji budynku. Nowoczesne modele posiadają tzw. przekładki termiczne. To rozwiązanie, dzięki któremu redukuje się straty ciepła w oknach aluminiowych. Pozwala to na ich stosowanie w budynkach energooszczędnych. Co do zasady modele tego typu są proste w użytkowaniu i łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu przez lata zachowają swoją estetykę i właściwości. Wpływa to korzystnie na codzienny komfort użytkowników.
Okna aluminiowe stanowią ciekawą alternatywę dla ram wykonywanych z tworzyw sztucznych lub drewna. Przez lata zarezerwowane były przede wszystkim dla nowoczesnych biurowców. Obecnie ich popularność rośnie. Okna aluminiowe z powodzeniem sprawdzają się m.in. w nowoczesnym budownictwie, gdzie stosuje się duże przeszklenia. Ponadto wybierane są do domów energooszczędnych i pasywnych, gdzie trzeba spełnić rygorystyczne normy w zakresie zużycia energii. Na co dzień okna aluminiowe montuje się także w: budynkach biurowych, galeriach handlowych, magazynach, zakładach produkcyjnych i innych obiektach komercyjnych. Obecnie na rynku dostępne są modele w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w różnej jakości wykończenia, co umożliwia dostosowanie okien do swoich realnych potrzeb i charakterystyki nieruchomości.
Tak naprawdę decyzja ma charakter indywidualny. Bardzo ważne jest to, aby okna były idealnie dopasowane do specyfiki budynku, jego estetyki oraz przeznaczenia. Ich wybór konsultowany jest już na etapie tworzenia projektu. Jeżeli w nieruchomości planujesz duże przeszklenia (np.: rozsuwane okna w salonie z wyjściem na taras), to ramy aluminiowe zyskują dodatkowe atuty. Jako nowoczesne, trwałe i eleganckie produkty doskonale sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie, w tym w domach pasywnych. Z powodzeniem można stosować je zarówno w budynkach mieszkalnych, komercyjnych, jak i obiektach użyteczności publicznej.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl