Dużo mówi się o efektywności energetycznej. Chodzi o roczne zapotrzebowanie domu na energię w tym na ogrzewanie. Niebagatelną rolę odgrywają tu okna. Dzięki nim można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Inwestycja w nowoczesne, ciepłe okna przynosi wymierne korzyści.
Spójrzmy na liczby związane z efektywnością energetyczną budynku. Według obowiązujących norm w domu pasywnym zapotrzebowanie na energię nie może przekraczać 15 kWh/(m²*rok). Dla domu energooszczędnego jest to maksymalnie 40 kWh/(m2*rok). Natomiast w tradycyjnym budownictwie zapotrzebowanie domu na energię sięga nawet 180 kWh/(m2*rok)! Warto więc budować tak, by zużywać jak najmniej energii do ogrzania domu.
Rachunki za ogrzewanie potrafią niestety zaskoczyć. Wybierając odpowiednie okna możemy zmniejszyć te rachunki. Im lepiej budynek będzie wykorzystywał naturalne źródło energii czyli promieniowanie słoneczne tym mniej będzie potrzeba energii na ogrzanie pomieszczeń. I tu główna rola przypadła właśnie oknom, szczególnie z dużymi przeszkleniami. Dzięki nim darmowa energia promieni słonecznych ogrzewa wnętrza.
Jednocześnie okna muszą mieć doskonałą izolacyjność termiczną by nie tylko ogrzewać, ale i zapobiegać ucieczce ciepła z budynku. Dlatego tak istotny jest parametr zwany współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). Pokazuje ile ciepła może uciec przez 1 m2 okna. Im niższy współczynnik Uw tym mniejsze straty energii w budynku.
Doskonałym przykładem energooszczędnego okna jest model Passiv-Line PLUS. Jego współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi 0,7 (W/m2K). Warto tu dodać, że zgodnie z normami wartość Uw w nowo budowanych obiektach nie może przekraczać 0,9 (W/m2K). A zatem to okno zdecydowanie przewyższa normy.
W zależności od rodzaju szkła pakiety szybowe w oknach zwiększają lub zmniejszają dopływ energii cieplnej wytwarzanej przez promienie słoneczne. Chodzi o współczynnik g, który jest istotnym parametrem szkła wpływającym na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Współczynnik przepuszczalności energii zwany g (inaczej Solar Factor), określa jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na szybę jest przepuszczana do wnętrza domu. Ciepłe okna mają współczynnik g na poziomie około 60%. Im wyższy procent tym zyski z energii słonecznej większe.
Przykładem okna z doskonałymi parametrami termicznymi jest Passiv-Line Ultra firmy AdamS.
Podsumowując, budując nowy dom czy remontując stary warto z uwagą przyjrzeć się parametrom okien jakie planujemy zamontować. Mogą się stać naszym sprzymierzeńcem w obniżaniu rachunków za utrzymanie domu.