Charakterystyka okien z PCV

Od kilku dekad okna z PCV są chętnie wykorzystywane w budynkach mieszkalnych, przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Jest to związane z ich specyfiką, wysoką szczelnością oraz relatywnie niedużymi kosztami produkcji i utrzymania. W tym artykule weźmiemy je pod lupę. Sprawdźmy, jaka jest podstawowa charakterystyka okien PCV oraz jakie mają wady i zalety. Zapraszamy do lektury. 

Okna PCV – podstawowa charakterystyka

W dużym skrócie są to okna, których ramy powstają z tworzywa sztucznego PCV (polichlorku winylu). Tworzywo to charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie trudnych warunków atmosferycznych, w tym wilgoci. Dzięki temu materiał długo zachowuje swoją pierwotną estetykę oraz kluczowe właściwości. Jest prosty w konserwacji i pielęgnacji, co zmniejsza nakłady pracy po stronie właściciela nieruchomości i związane z tym koszty. Obecnie okna PCV występują w różnych wariantach kolorystycznych oraz rozmiarach i rodzajach, dzięki czemu dobiera się je pod konkretny typ budynku. Należą do najchętniej kupowanych.

Kluczowe korzyści okien z PCV

Ten rodzaj okien nie cieszyłby się taką popularnością, gdyby nie jego zalety. Przede wszystkim ramy z PCV są bardzo odporne i długo zachowują swoje właściwości. Do tego są relatywnie tanie, dzięki czemu ich zakup nie podnosi znacznie kosztów całej inwestycji. Ich żywotność oscyluje w granicach 30-50 lat, czyli porównywalna jest do drewna. Jednocześnie okna PCV wymagają mniejszych nakładów finansowych związanych z ich konserwacją. Tworzywo sztuczne jest odporne na wilgoć, promieniowanie UV, skrajne temperatury czy też rozwój grzybów i pleśni. To kluczowe atuty tego rozwiązania.

Jakie wady mają okna z PCV?

Okna z PCV mają też swoje wady. Przede wszystkim ich produkcja i eksploatacja są mniej przyjazne środowisku naturalnemu, niż w przypadku ram drewnianych. Do tego przy skrajnych temperaturach może dochodzić do ich odkształceń, jednak w Polsce obserwuje się to bardzo rzadko. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia okna PCV, to konieczna może być jego wymiana. Pod tym względem łatwiej naprawiać ramy drewniane, jednak nie jest to reguła. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.  

Gdzie stosuje się okna z PCV?

Bez dwóch zdań to funkcjonalne i uniwersalne okna. Z powodzeniem sprawdzają się m.in. w obiektach mieszkalnych. Stosuje się je również w zakładach przemysłowych, biurowcach, szkołach czy urzędach. Odpowiednio dobra mogą być wykorzystywane także w budownictwie pasywnym. Zapewniają wysokie właściwości izolacyjne, co ogranicza straty ciepła z budynku. Przed zakupem okien warto poznać wady i zalety wybranych rodzajów, aby wybrać mądrze z korzyścią dla swojego codziennego komfortu i bezpieczeństwa, a także dla zasobności portfela. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl