Wady i zalety schodów drewnianych

Schody drewniane to popularny wybór w domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej oraz biurach. Oczywiście konstrukcje tego typu posiadają określone wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać oraz poddać je dokładnej analizie. Wszystko po to, aby dokonać świadomej i właściwej decyzji zakupowej. Poznaj wady i zalety schodów drewnianych, zanim zdecydujesz się na ich zakup. 

Kluczowe zalety schodów drewnianych 

Poniżej w kilku zdaniach opisaliśmy najważniejsze zalety schodów drewnianych.

Naturalny wygląd i ponadczasowa estetyka – przede wszystkim schody drewniane cenione są za swoją estetykę. To ponadczasowa elegancja, która sprawdza się niemal w każdej aranżacji wnętrz. Do tego drewno jest miłe i ciepłe w dotyku, co przekłada się na komfort jego użytkowania.

Wytrzymałość i odporność na zniszczenia – odpowiednio dobrane, a następnie konserwowane schody drewniane będą wytrzymałe i odporne na intensywne użytkowanie. Długo zachowają swoje podstawowe właściwości. 

Lekka konstrukcja – mała masa drewna sprawia, że nie stanowi ono dużego obciążenia dla fundamentów i innych elementów konstrukcyjnych domu. 

Dobre właściwości cieplne i akustyczne – drewno wykazuje bardzo dobre właściwości w zakresie izolacji termicznej i akustycznej, dzięki czemu schody te mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w budownictwie energooszczędnym. 

Ekologiczny charakter – oczywiście drewno zaliczane jest do odnawialnych źródeł energii, co wpływa na ekologiczny charakter schodów wykonanych z naturalnego drewna. 

Kluczowe wady schodów drewnianych 

Poniżej w kilku zdaniach opisaliśmy najważniejsze wady schodów drewnianych. 

Wrażliwość na wilgoć – drewno jest podatne na działanie wilgoci, dlatego schody drewniane są złym wyborem w warunkach zewnętrznych. Wewnątrz domu należy je impregnować i odpowiednio o nie dbać. 

Czasochłonna konserwacja – utrzymanie schodów drewnianych w dobrym stanie technicznym wymaga regularnej konserwacji, która polega m.in. na: szlifowaniu, malowaniu czy impregnowaniu. 

Duży wydatek – dobrej jakości schody drewniane to wydatek odpowiednio większy, niż w przypadku alternatyw w postaci schodów stalowych czy betonowych. Należy uwzględnić to w swoim budżecie. 

Podatność na uszkodzenia mechaniczne – ta wada dotyczy przede wszystkim miękkiego drewna, w tym świerku i sosny. Są one podatne na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia i zarysowania, dlatego należy liczyć się z ich krótszą żywotnością. 

Powyżej wskazano na kluczowe plusy i minusy stosowania schodów drewnianych w domu. Warto się z nimi zapoznać. Korzyści jest jednak zdecydowanie więcej, dlatego od lat schody drewniane należą do najchętniej wybieranych konstrukcji na rynku.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl