Prosta definicja więźby dachowej wskazuje na to, że jest to tzw. stelaż dachu, czyli drewniany szkielet konstrukcyjny. Od jakości jej wykonania zalezą bezpieczeństwo i funkcjonalność dachu. Jest to związane z tym, że to więźba odpowiada m.in. za przenoszenie obciążeń na konstrukcję ścian nośnych. Osoba odpowiedzialna za projekt i jego realizację musi zwrócić baczną uwagę na to, żeby parametry więźby były idealnie dopasowane do planowanego dachu oraz rozpiętości ścian zewnętrznych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, dlatego w tym obszarze warto postawić na wsparcie profesjonalisty.
Obecnie wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów więźby dachowej. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Różnią się m.in. potencjałem zastosowania. Do najczęściej stosowanych w Polsce wariantów zaliczane są:
Podstawowe różnice pomiędzy nimi występują na łączeniach poszczególnych elementów oraz w ich kształcie. Właśnie dlatego ważne jest dopasowanie więźby do planowanego kształtu dachu i zastosowanej w całym budynku konstrukcji. Ze względu na materiał więźby, wyróżnia się tradycyjne projekty drewniane oraz ich alternatywy w postaci prefabrykowanych materiałów. Te prefabrykowane są tańsze w wykonaniu i gwarantują wysoką jakość. Jeżeli jednak zależy Ci na budynku ekologicznym i komponującym się z otaczającą go przyrodą, to lepszym wyborem są konstrukcje wykonane z naturalnego drewna, które w procesie obróbki jest dodatkowo wzmacniane.
Więźba dachowa pełni kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim to ona odpowiada za podtrzymanie ciężaru całości dachu wraz z jego poszyciem. Ponadto bierze udział w procesie przenoszenia obciążeń z poszycia dachowego na konstrukcje ścian nośnych. Inne kluczowe funkcje to m.in.: zagwarantowanie stabilności konstrukcji w czasie silnych wiatrów czy też intensywnych opadów śniegu, gdy na powierzchni dachu zalega mokry śnieg. Wykonaj wysokiej jakości więźbę dachową, a wpłynie to korzystnie na Twoje bezpieczeństwo oraz funkcjonalność dachu i stabilność całej konstrukcji nieruchomości.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl