rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Grundfos: SCALA1 vs. SCALA2

Opublikowano: 27.04.2021
image


Na rynku hydroforów w ostatnich niemal kilkudziesięciu latach nie obserwowano większych zmian. Klasyczny hydrofor był zbudowany na bazie pompy samozasysającej wyposażonej w łącznik ciśnienia, a ten zestaw spoczywał na platformie umieszczonej na zbiorniku. W ramach wiosennej rywalizacji hydroforów porównujemy nasze dwa produkty.


W roku 2015 Grundfos wprowadził na rynek zaawansowany hydrofor domowy SCALA2. Wśród wielu jego zalet było m.in. utrzymywanie stałego ciśnienia bez względu na rozbiór. Młodszą siostrą tego urządzenia od tego roku jest SCALA1. Chociaż nie jest ona wyposażona w przetwornicę częstotliwości, to posiada wiele cech, które rozszerzają zakres jej stosowania. Na czym polegają różnice między oboma produktami? Główna różnica w budowie to zastosowanie przetwornicy częstotliwości w pompie SCALA2 i jej brak w pompie SCALA1. SCALA2 utrzymuje stałe ciśnienie po stronie tłocznej bez względu na zmiany rozbioru. Żądane ciśnienie można nastawiać w zakresie od 1,5 do 5,5 bara. Przy zmianach rozbioru w instalacji z pompą SCALA1, ciśnienie po stronie tłocznej zmienia się zgodnie z charakterystyką pompy. Drugą różnicą pomiędzy SCALA1 a SCALA2 jest łączność Bluetooth. Tutaj górą jest SCALA1. SCALA2 nie oferuje możliwości sterowania tą drogą. Aktualna aplikacja Grundfos GO jest wyposażona w moduł obsługujący pompę SCALA1. Za pomocą aplikacji możemy m.in.:
 
  •  ustawić czas pracy pompy, po którym będzie ona wyłączona,
  •  zaprogramować okresy pracy przy wykorzystaniu jej do nawadniania,
  •  skonfigurować zestaw dwóch pomp,
  •  uaktywnić i wybrać opcje sterowania dla sygnału zewnętrznego,
  •  odczytać dziennik ostrzeżeń i alarmów,
  •  wygenerować raport.


Kolejną różnicą jest możliwość sterowania pompy sygnałem zewnętrznym. Odpowiednie wejście posiada tylko pompa SCALA1, którą można wykorzystać również do napełniania zbiornika dachowego z zastosowaniem łącznika poziomu w instalacjach nawadniających współpracujących z czujnikiem wilgotności gleby w instalacjach z zewnętrznym przetwornikiem ciśnienia. Dla pomp SCALA1 oferowany jest zestaw do połączenia ze sobą dwóch takich samych pomp. Możliwość zwiększenia wydajności jest dużą zaletą. SCALA1 i SCALA2 są zdolne do zasysania wody, niemniej jednak tylko SCALA1 ma możliwość modyfikacji charakterystyki ssania. Jeżeli woda zawiera powietrze, można wybrać tryb pracy bardziej odpowiedni do takiego przypadku. Jeżeli pompa będzie pracować z napływem, można wybrać tryb pracy odpowiedni dla takiego zastosowania. Dzięki wysokiemu stopniu ochrony IP pompy SCALA mogą pracować na zewnątrz, ale tylko SCALA2 posiada zabezpieczenie przed zamarzaniem wody. Tę unikalną cechę docenią przede wszystkim ci, którzy zignorują ostrzeżenia przed pierwszymi przymrozkami i w porę nie opróżnią pompy.


Co wybrać?
Obie pompy są nowoczesnymi hydroforami, które znakomicie nadają się do zasilania domów w wodę. Jeżeli priorytetem jest stałe ciśnienie, optymalnym wyborem jest SCALA2. Jeżeli cenimy zdalną obsługę ze smartfona lub tableta oraz na możliwości zwiększenia wydajności poprzez dołączenie drugiej pompy, optymalnym wyborem jest SCALA1. Przy ograniczonej kwocie na zakup, hydrofor SCALA1 uśmiecha się szerzej do użytkownika, nawet wtedy, gdy klient porównuje ceny tego kompaktowego i sterowanego zdalnie hydroforu z szeroką gamą klasycznych konstrukcji

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Grundfos

E-mail: info_gpl@grundfos.com

WWW: www.grundfos.com/pl

Tel: +48 61 650 13 50
Fax: +48 61 650 13 50
Adres:
Klonowa 23
62-081 Baranowo k. Poznania

Samsung: Poznaj ClimateHub i odbierz mobilne biuro