Instalacja elektryczna w domu pasywnym

Dom pasywny to budynek, w którym zminimalizowane jest zapotrzebowanie na energię. Wynosi ono poniżej 15 kWh/(m²/rok). W definicji tej jest mowa o zapotrzebowaniu na energię pierwotną, potrzebną do ogrzewania pomieszczeń, działania urządzeń domowych oraz podgrzewania wody. Ograniczenie ich zapotrzebowania energetycznego uzyskuje się za pomocą bardzo dobrej izolacji termicznej (grubsze warstwy materiału) oraz niemal całkowitej szczelności takiego budynku.

Instalacja elektryczna w domu pasywnym powinna być zaprojektowana i wykonana zgodnie z takimi samymi zasadami, jak w budynku tradycyjnym, jednak powinnyśmy zwracać uwagę na szczegóły mające wpływ na znaczne straty ciepła.

W skład instalacji elektrycznej budynku wchodzą następujące elementy:

  • rozdzielnica główna (tablica rozdzielcza),
  • przewody,
  • puszki instalacyjne,
  • gniazdka ścienne,
  • łączniki instalacyjne.
  • Przewody, które układane są w ścianach, wraz z gniazdkami i łącznikami, tworzą obwody elektryczne.

Do wykonania instalacji elektrycznej w budynku niezbędne jest wykonanie w ścianach otworów pod puszki, gniazda i łączniki oraz do przeprowadzenia przewodów. Jak pokazuje praktyka, rozdarcie folii paroizolacyjnej podczas wykonywania otworów przepustowych pod przewody, powoduje powstanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Dlatego powinniśmy unikać dziurawienia folii paroizolacyjnej w celu przeprowadzenia przewodów, a jeśli okaże się to niemożliwe, miejsce takie uszczelniamy potem za pomocą specjalnej taśmy klejącej lub kleju.

Mostki cieplne powstają również w miejscach zamontowania puszek instalacyjnych, które osadza się w otworach wywierconych w ścianach (średnica tych otworów to min. 65 mm, zaś głębokość to ponad 60 mm). W przypadku wiercenia otworów w ścianie z pustaków zmniejszamy grubość przegrody zewnętrznej budynku oraz doprowadzamy się do otwarcia komór powietrznych w tych cegłach. W takiej sytuacji zimne powietrze z zewnątrz może przedostawać się do danego pomieszczenia przez otwory w puszce, co powoduje wyraźny spadek temperatury w okolicy puszki. Z tego względu wymagane jest starannie nanoszenie zaprawy na pustaki, co uniemożliwi cyrkulację powietrza wewnątrz ich kanałów. Otwory można dodatkowo uszczelnić za pomocą pianki poliuretanowej. Ponieważ otwory wykonane w celu osadzenia puszek zmniejszają grubość ściany w tych miejscach (a zatem pogarszają izolacje cieplną), powinniśmy zrezygnować z montowania gniazd i łączników w ścianach zewnętrznych. Szczególnie tych wykonanych z materiałów o dobrych właściwościach izolacyjnych (np. styropian), ponieważ takim przypadku zmniejszenie grubości materiału znacznie zwiększy straty ciepła.

Przy wykonywaniu instalacji elektrycznej w domu pasywnym musimy pamiętać, że wszelkie otwory w ścianach, podobnie jak szczeliny wokół okien i drzwi zewnętrznych, wymagają dodatkowego uszczelnienia: specjalistycznymi taśmami, folią czy pianką poliuretanową, Instalację elektryczną w budynku można wykonać, jako tzw. bezpuszkową. Nie wymaga ona osadzania w ścianach puszek łączeniowych. Wszystkie połączenia przewodów znajdują się w elementach instalacyjnych pod osprzętem, czyli np. pod łącznikami i gniazdami wtyczkowymi. Taka instalacja jest wprawdzie droższa, ale mniej podatna na awarie i zwiększa estetykę pomieszczeń. N wykonanie instalacji bezpuszkowej warto zdecydować się w sytuacji, gdy chcemy w przyszłości rozbudować ją o system inteligentnego domu. W przypadku tradycyjnych instalacji puszkowych może być to utrudnione lub nawet niemożliwe.

Rozdzielnica główna posiada bardzo duże znaczenie pod względem wygody i bezpieczeństwa eksploatacji domu pasywnego. W takim nowoczesnym budynku znajduje się większa ilość urządzeń i systemów elektrycznych oraz elektronicznych, takich jak klimatyzacji, monitoringu, alarmowa, PV oraz inteligentnego budynku. Dlatego rozdzielnica powinna być wykonana w odpowiednio dużej obudowie, co pozwoli na dodawanie kolejnych elementów w przyszłości. Zbyt ciasne upakowanie zainstalowanych w tej obudowie elementów może powodować ich przegrzewanie.