Planowanie oświetlenia i elektryki w domu pasywnym – jak zminimalizować zużycie energii?

Planowanie oświetlenia i instalacji elektrycznej w budownictwie pasywnym wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Wszystko po to, aby przygotowany system był wydajny, bezpieczny w użytkowaniu oraz oszczędny. Istnieją sprawdzone sposoby na to, jak zminimalizować zużycie energii elektrycznej w ramach korzystania z oświetlenia. Sprawdź, jak to zrobić. 

Odpowiednie rozmieszczenie lamp ma znaczenie

Oczywiście bardzo duże znaczenie ma odpowiednie rozmieszczenie lamp w pomieszczeniach domu pasywnego. Źródło światła powinno być zlokalizowane w ten sposób, aby zapewnić dobrą widoczność w całym pomieszczeniu. Z doświadczenia wiemy, że często lepiej zamontować kilka lamp o mniejszej mocy jednostkowej, niż jedną o dużej mocy. Prowadzi to do poprawy oświetlenia pomieszczenia oraz do redukcji kosztów związanych z poborem prądu. Standardem w domach pasywnych jest łączenie oświetlenia ogólnego z oświetleniem funkcjonalnym. To pierwsze odpowiada za widoczność w całym pomieszczeniu, a drugie umożliwia wykonywanie konkretnych czynności (np. oświetlenie nad blatem kuchennym lub biurkiem w gabinecie). 

Postaw na energooszczędne źródła światła

Domy pasywne muszą spełniać rygorystyczne normy w zakresie zapotrzebowania na energię pierwotną. Każda oszczędność w tym obszarze ma znaczenie. Właśnie dlatego warto starannie dobierać źródła światła. Rekomenduje się zakup energooszczędnych żarówek i lamp, np. wykonanych w technologii LED. Choć oszczędne rozwiązania są droższe w zakupie, to jednak w perspektywie lat okazują się tańszym wyborem. Do tego dochodzi podwyższona żywotność technologii LED względem tradycyjnych rozwiązań. Oczywiście lampy, ich rodzaj, moc i natężenie światła oraz jego barwa powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb domowników. Polecamy postawienie na wysokiej jakości produkty, dzięki którym uda Ci się wygenerować realne oszczędności na korzystaniu z instalacji oświetleniowej. 

Korzystaj ze światła słonecznego i oszczędzaj energię

Trendem w domach pasywnych jest korzystanie z licznych przeszkleń. Zwłaszcza od strony południowej. Umożliwia to wpadanie do wnętrz promieni słonecznych. Nie tylko ogrzewają wnętrza, ale również je rozświetlają. To sprawdzony sposób na to, aby zredukować zużycie energii elektrycznej w domu. W okresie jesienno-zimowym słońce dogrzeje wnętrze, co spowoduje oszczędności na używaniu systemu grzewczego. Przez cały rok natomiast wpadające do pomieszczeń promienie słoneczne redukują potrzebę korzystania ze sztucznego światła. To prosta droga do oszczędności. Standardem w budownictwie pasywnym jest korzystanie z systemów smart home. Dzięki nim można jeszcze lepiej sterować parametrami oświetlenia i tak planować jego pracę, aby zoptymalizować koszty. Warto sprawdzić dostępne na rynku możliwości i zadbać o oszczędny i przyjazny środowisku dom.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl