Jednofazowy filtr blokowy z dławikiem uziemiającym

Filtr jest dostępny z dodatkowym dławikiem przewodu uziemiającego w celu tłumienia zakłóceń o wysokiej częstotliwości w przewodzie uziemiającym.


Schurter rozszerza odnoszącą sukcesy rodzinę jednofazowych filtrów FMAB NEO o nowe warianty. Nowa seria filtrów jest dostępna w wersji standardowej i medycznej dla zakresu prądu znamionowego od 1 A do 20 A z połączeniami wtykowymi. Standardowe filtry filtrują tylko przewód biegunowy i neutralny, przewód uziemiający pozostaje nietknięty. Może to stanowić problem przy występowaniu prądów w przewodach ochronnych o wysokiej częstotliwości, ponieważ w tym przypadku nawet najlepszy filtr nie przyniesie poprawy. Nowe wersje filtrów ze zintegrowanymi dławikami przewodu ochronnego oferują proste rozwiązanie.

Dławik doziemny

Nowe warianty jednofazowych filtrów FMAB NEO wyposażone są w przewód uziemiający do dławika. Oprócz kompensowanego prądowo dławika na biegunie i przewodzie neutralnym, filtry sieciowe posiadają drugi dławik na przewodzie ochronnym. Dławik przewodu uziemiającego znajduje się pomiędzy wejściem i wyjściem filtra. Dlatego filtry mają dwa połączenia uziemiające na wejściu i wyjściu, przy czym połączenie uziemienia na wejściu sieciowym jest odizolowane od obudowy. Zapewnia to, że ewentualne prądy zakłócające o wysokiej częstotliwości na przewodzie uziemiającym nie mogą ominąć filtra przez obudowę. Szczególnie filtry medyczne (bez kondensatorów Y) korzystają z ulepszonego asymetrycznego tłumienia w wyższym zakresie częstotliwości dzięki dławikowi przewodu uziemiającego.

Zastosowania

Filtry z dławikami uziemiającymi są stosowane w większości zastosowań z krytycznymi prądami uziemiającymi o wysokiej częstotliwości. Prądy w przewodach uziemiających o wysokiej częstotliwości są generowane przez wszelkiego rodzaju szybkie przemiany energii, takie jak zasilacze impulsowe, przetwornice częstotliwości lub napędy silnikowe. W urządzeniach podłączonych do innych urządzeń za pomocą ekranowanych kabli mogą wystąpić pętle uziemienia. Prąd interferencyjny wysokiej częstotliwości występujący w tej pętli uziemienia jest skutecznie tłumiony przez dławik uziemiający. Typowe zastosowania to sprzęt medyczny i laboratoryjny, systemy audio i wideo oraz systemy przemysłowe.

Atesty

Jednostopniowa rodzina filtrów FMAB NEO charakteryzuje się szczególnie kompaktową konstrukcją połączoną z wysoką wydajnością. Nadaje się do zastosowań w zakresie temperatur od -40°C do +100°C i posiada atesty ENEC i cURus.

  • Filtr z dławikiem uziemiającym
  • Doskonałe tłumienie symetryczne
  • Całkowicie zamknięta obudowa stalowa
  • Opcjonalne przewody