Na rynku dostępnych jest wiele możliwości. Przed zakupem wybranego produktu należy dokładnie zapoznać się z jego parametrami technicznymi oraz techniką montażu. Wszystko po to, aby zadbać o wydajną i bezpieczną instalację gazową wewnątrz nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych rodzajów rur, które powszechnie wykorzystywane są w tym obszarze.
Pierwszym z wariantów są rury stalowe. Mogą posiadać szew lub nie. Rury metalowe łączy się ze sobą metodą spawania lub za pomocą dedykowanych łączników gwintowanych, które wykonuje się z żeliwa białego. Ze względów bezpieczeństwa miejsce łączenia dodatkowo uszczelnia się za pomocą dedykowanej pasty uszczelniającej lub taśmy teflonowej. Ponadto rury stalowe czarne można pomalować farbą, aby zabezpieczyć je przed korozją. Atutem stali jako materiału jest to, że tego typu przewody mogą być stosowane zarówno w instalacji gazowej wewnętrznej, jak i zewnętrznej, z wyłączeniem prowadzenia w ziemi.
Alternatywę stanowią rury miedziane. Sama specyfika materiału sprawia, że są one wówczas odporne na korozję. Minusem rur miedzianych w instalacji gazowej jest to, że są one podatne na działanie temperatury. Pod wpływem wysokiej temperatury wydłużają się. W związku z tym w projekcie niezbędne jest uwzględnienie odpowiedniej przestrzeni, dzięki czemu możliwa będzie kompensacja tych wydłużeń. Do łączenia instalacji wykonanej z rur miedzianych stosuje się kształtki i łączniki z mosiądzu, które również uszczelniane są pastą lub taśmą teflonową. Ścianka rur miedzianych powinna wynosić więcej niż 1 mm.
Trzecim rodzajem są rury polietylenowe (PE), które stosuje się przede wszystkim do poprowadzenia gazu do budynku w ziemi. Z nich wykonuje się sieci gazowe i przyłącza do budynków. Zastosowanie tego materiału w tym obszarze jest determinowane przepisami prawa. Obecnie nie można stosować rur stalowych lub miedzianych do prowadzenia gazu w ziemi. Podczas wykonywania instalacji gazowej do domu należy zadbać o to, aby każdy z jej elementów charakteryzował się dobrymi parametrami technicznymi i był w doskonałym stanie technicznym. Ponadto projekt i realizację powinien wykonać ekspert z uprawnieniami. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z gazu w domu lub mieszkaniu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja [Ł.G.].
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji