Co to jest kominek ekologiczny?
Kominek ekologiczny (biokominek albo ekokominek) to urządzenie grzewcze opalane paliwem ekologicznym, produkowanym na bazie etanolu. W odróżnieniu od tradycyjnych kominków opalanych drewnem, nie biokominki nie wymagają podłączenia do komina. Pozostałe zalety tych urządzeń to: mobilność, stosunkowo niska cena, prosta obsługa, brak wytwarzania szkodliwych substancji, sadzy i popiołu oraz bezwonne spalanie (z wyjątkiem biopaliwa żelowego). Natomiast do wad kominków ekologicznych można zaliczyć: niewielką moc grzewczą oraz konieczność częstego wietrzenia pomieszczenia (ze względu na dwutlenek węgla powstający w procesie spalania). Ponadto wiele osób uznaje tylko tradycyjne kominki i lubi relaksować się, patrząc na płonące drewno.
Rodzaje kominków ekologicznych
Produkowane obecnie biokominki możemy podzielić na:
Natomiast pod względem miejsca ustawienia biokominki można podzielić na:
Moc grzewcza biokominków
Wiadomo, że kominek tradycyjny może stanowić jedyne źródło ciepła w domu jednorodzinnym. Rodzi to pytanie: czy kominek ekologiczny mógłby również pełnić taką funkcję? Niestety nie, a przyczyną jest zarówno jego zbyt niska moc grzewcza, jak i konieczność kłopotliwego uzupełniania paliwa oraz zbyt niską moc akumulacji ciepła. Moc grzewcza kominków ekologicznych wynosi około 2...5 kW (przeciętnie 3 kW). Dla porównania kominek tradycyjny opalany drewnem generuje 5...16 kW ciepła, czyli około 3 razy więcej. Wynika z tego, że biokominek może co najwyżej uzupełniać system grzewczy w domu lub też dogrzewać mniejsze pomieszczenia poza sezonem.
Materiały wykorzystywane do produkcji kominków ekologicznych
Materiały, z których jest wykonany biokominek, muszą być odporne na działanie ognia i wysokich temperatur. Najczęściej wykorzystuje się: stal malowaną proszkowo, stal nierdzewną, szkło hartowane oraz kamień naturalny. Niektóre modele kominków posiadają wkład ceramiczny, akumulujący ciepło.
Porady na temat wyboru kominka ekologicznego
Przy wyborze kominka ekologicznago do naszego domu czy mieszkania powinniśmy wziąć pod uwagę następujące kryteria:
Nowoczesne technologie w kominkach ekologicznych
Zaawansowane technologicznie biokominki wykorzystują nowoczesne rozwiązania, zarówno pod względem sterowania pracą urządzenia, jak i samego spalania paliwa. Należy do nich jest BEV - zaawansowana i opatentowana technologia spalania oparów etanolu, opracowana przez jedną z wiodących firm z branży. Niewielka ilość biopaliwa zostaje pobrana z hermetycznego zbiornika, podgrzana i postaci pary spalana w palniku. Całym procesem spalania steruje mikroprocesor. Cechą tej technologii jest brak kontaktu płomienia z płynnym paliwem, co powoduje nadzwyczaj czystym proces spalania, bez wydzielania dymu i zapachów oraz pozostawiania popiołu.
Bezpieczeństwo użytkowania kominków ekologicznych
Co prawda kominki ekologiczne można zasadniczo ustawić w każdym miejscu, jednak nie mogą znajdować się zbyt blisko materiałów łatwopalnych oraz ścian i mebli wykonanych z płyt wiórowych, gipsowych czy pokrytych tapetą a także sprzętu AGD. Bezpieczna odległość wynosi 40 cm dla materiałów łatwopalnych oraz 50 cm dla obiektów pozostałych. Wymagana jest sprawnie działająca wentylacja powietrza w pomieszczeniu. W przypadku kominków wiszących, jeśli w domu są małe dzieci, dolna krawędź urządzania powinna znajdować się na wysokości się 1 m nad podłogą. Jako paliwo należy stosować wyłącznie dedykowany bioetanol.
Jakie biopaliwo do kominka wybrać?
Kominek ekologiczny powinien być opalany biopaliwem - płynnym lub żelowym. Jest ono produkowane na bazie etanolu pochodzenia roślinnego (ok. 96%) i wody oraz substancji żelujących (w przypadku paliwa żelowego), Paliwo wysokiej jakości cechuje się wysoką kalorycznością (30 MJ/kg; dla porównania drewno posiada 12 MJ/kg, zaś węgiel 24 MJ/kg) i nie brudzi kominka - po spaleniu nie pozostaje sadza czy popiół. Produktem spalania jest niewielka ilość dwutlenku węgla (w proporcjach zbliżonych do wydychanego przez człowieka powietrza) oraz wody. Biopaliwo nie może powodować wysuszenia powietrza, ale je delikatnie nawilżać. Produkowane są również biopaliwa zapachowe, np. „czar lasu”, „nuta wanilii” czy „aromatyczne espresso”. Ważne jest, aby biopaliwo posiadało atest Państwowego Zakładu Higieny. Niektóre paliwa uzyskały pozytywną ocenę Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Zdrowotnego, wydaną przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Jeden litr biopaliwa wystarcza na około 3-5 h działania biokominka, zależne od ustawionej wysokości płomienia oraz od przepływu powietrza w pomieszczeniu. Biopaliwo w postaci żelu jest bezpieczniejsze w użytkowaniu. Trudniejsze do rozlania i łatwiejsze do zebrania. Ponadto pali się nieco wolniej i dłużej niż płynne i wydziela zapach. Natomiast pozostałe parametry, w tym wartość opałowa, są zbliżone dla obydwu rodzajów paliw Pamiętajmy, że opalanie biokominka innymi substancjami, niż bioetanol jest zabronione. Urządzenia te są przystosowane do spalania tylko i wyłącznie takiego paliwa. Zapewnia ono tylko prawidłowe funkcjonowanie kominka, ale także komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Nie wolno stosować do palenia w kominkach drewna, papieru czy ropy. Lub np. bioetanolu, sprzedawanego na stacjach paliw, ponieważ zawiera on 15% benzyny.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (T.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl