Kanalizacja w domu pasywnym

Bez dwóch zdań system kanalizacji pełni bardzo ważną rolę w każdym typie budownictwa. Dotyczy to również domów pasywnych. Od jakości wykonania kanalizacji zależą bezpieczeństwo i komfort domowników, efektywność energetyczna obiektu oraz bezpieczeństwo środowiska naturalnego. Sprawdźmy, co wchodzi w skład kanalizacji, z czego się ją buduje i co wziąć pod uwagę. 

Co wchodzi w skład sieci kanalizacyjnej?

Sieć kanalizacyjna powinna być wybudowana wszędzie tam, gdzie do budynku doprowadzona jest woda. Automatycznie z obiektu należy bezpiecznie odprowadzać ścieki. Właśnie dlatego kanalizacja i sieć wodna są ze sobą bezpośrednio powiązane. Mimo tego, w ich aspekcie obowiązują nieco inne wymagania. Podstawowa sieć kanalizacyjna w domu pasywnym składa się z rur, które odprowadzają nieczystości, podejść pod urządzenia sanitarne, pionów kanalizacyjnych oraz poziomów kanalizacyjnych, czyli odpływów. Ponadto w skład układu mogą wchodzić: syfony, wpusty podłogowe i rewizje oraz wywiewki wentylacyjne. Jeżeli wszystko działa bez zarzutu, to kanalizacja jest bezpieczna w użytkowaniu. 

Z czego zbudować kanalizację w domu pasywnym?

Na co dzień przy budowie systemu kanalizacji w domach jednorodzinnych wykorzystuje się elementy z tworzyw sztucznych. Materiały te są odporne na kontakt z chemikaliami i nieczystościami oraz wytrzymałe eksploatacyjnie. Standardem jest korzystanie z takich tworzyw jak: polietylen (PE), polipropylen (PP) lub polichlorek winylu (PVC). Od ich jakości i dodatkowych funkcjonalności zależy m.in.: głośność pracy układu. Należy jednak pamiętać, że tworzywa sztuczne nie są bardzo odporne na działanie skrajnych niskich i wysokich temperatur. Właśnie dlatego warto zadbać o ich dodatkową izolację i staranne wykonanie sieci kanalizacyjnej.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych coraz chętniej wykorzystywane są przydomowe oczyszczalnie ścieków. To obiekty, które odpowiadają za odbieranie nieczystości z nieruchomości, ich gromadzenie, a następnie uzdatnianie wody. Dzięki temu woda oddawana do środowiska naturalnego jest bezpieczna i pozbawiona szkodliwych związków. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju oczyszczalnie ścieków do domów jednorodzinnych, które z powodzeniem zastępują klasyczne szamba. Do wyboru są modele: chemiczne, biologiczne, drenażowe i gruntowo-roślinne. Zachęcamy do analizy ich możliwości oraz do rozważenia inwestycji w przydomową oczyszczalnię ścieków do domu pasywnego. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl