Najpierw zastanówmy się nad tym, jakie czynniki wpływają na koszt budowy przydomowej stacji ładowania pojazdów. Oczywiście w każdym wariancie można wybrać urządzenia o różnej jakości i mocy. To tylko wybrane z tych aspektów. Kluczowe czynniki wpływające na ostateczną wycenę stacji ładowania pojazdów to:
Stacje ładowania samochodów AC dostarczają do pojazdów prąd zmienny. To ten typ stosuje się przy domach najczęściej. Jednocześnie urządzenia AC wolniej ładują pojazdy, jednak pozostają przy tym tańszą alternatywą dla typu DC. Szacuje się, że w 2024 roku koszt budowy dobrej jakości przydomowej stacji ładowania AC to około 10000 złotych, biorąc pod uwagę samą cenę urządzeń. Do tego dochodzą koszty wykonania instalacji oraz inne wydatki, w tym m.in. przygotowanie infrastruktury.
Droższe w inwestycji są stacje ładowania samochodów DC. Te opierają swoje działanie na prądzie stałym. Przeznaczone są do profesjonalnego użytku. Ze względu na to, że potrafią być nawet kilkukrotnie droższe, rzadziej wybiera się je do instalacji przydomowych. Szacunkowy koszt dobrej jakości rozwiązania to od 20 000 do 30 000 złotych. Standardowo do tego należy dołożyć koszty związane z przystosowaniem infrastruktury pod stację oraz z wykonaniem instalacji. Coraz więcej osób decyduje się na zakup auta elektrycznego. Infrastruktura w Polsce jest coraz lepiej przystosowana do tego typu pojazdów. Na trasie bez problemu znajdziesz stacje ładowania. Stały się one także bardziej dostępne pod kątem przydomowych inwestycji. Połączenie stacji z fotowoltaiką lub z przydomową elektrownią wiatrową sprawi, że produkcja prądu będzie jeszcze tańsza. Przełoży się to obniżenie kosztów eksploatacji pojazdu elektrycznego.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl