Test szczelności budynku Blower door test

Chcąc świadczyć usługi audytorskie na najwyższym poziomie, rozszerzyliśmy zakres naszych usług o testy szczelności budynków "blower door test" oraz badania termowizyjne.

Test szczelności budynku określa czy badany budynek spełnia obowiązujące normy szczelności. Norma PN-EN 13829.

Do przeprowadzenia testu szczelności budynku wykorzystujemy drzwi nawiewne "bower door”, jednego z czołowych producentów takiej aparatury firmy Retrotec.

Badanie polega na mierzeniu przepływającego powietrza z, lub do domu, utrzymując różnicę ciśnienia na poziomie 50 Pa pomiędzy wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym. Uzyskując powtarzalność wyników, jesteśmy w staniej podać dokładne dane, dotyczące ilość przepływającego przez nieszczelności powietrza, ekwiwalentnej powierzchni nieszczelności czy stosowanego przez Normę PN-EN 13829 współczynnika nieszczelności n50.

Współczynnik n50 określ ilość wymian powierza w jednej godzinie przy sztucznie wytworzonym ciśnieniu 50 Pa. W przypadku powszechnie stosowanej wentylacji grawitacyjnej współczynnik n50 nie może przekroczyć 3.0, w przypadku wentylacji mechanicznej współczynnik ten zgodnie z normą nie może przekroczyć 1,5.

W przypadku dopłat do domów energooszczędnych z programu NFOŚiGW współczynnik n50 dla budynków z zapotrzebowaniem poniżej 40 kWh (NF40) wynosi 1,0, a dla budynków z zapotrzebowaniem poniżej 15 kWh (NF15) współczynnik n50 nie może przekroczyć wartości 0,6.

Jeśli ubiegają się Państwo o dopłatę do domów energooszczędnych, wykonanie testu szczelności budynku jest obligatoryjne.

Jak wygląda lokalizacja nieszczelności ?

W pierwszej kolejności należy zbudować różnice cienienia 50 Pa, jeśli ciśnienie jest osiągnięte trwa zazwyczaj kilka minut, można przystąpić do lokalizacji nieszczelności. Warto dodać, że ciśnienie 50 Pa odpowiada prędkości wiatru około 30 km/h. Wielkość ciśnienia nie jest szkodliwa dla nas czy budynku i nie doprowadzi do żadnych strat.

  •    Wytwornicę dymu – posiadamy zarówno ręczną wytwornicę dymu która mieści się w jednej dłoni jak i większą wytwornicę „dyskotekową”. Ruch powietrza doskonale obrazuje nam dym który możemy wyprodukować.
  •    Kamera termowizyjna – to również niezbędne narzędzie umożliwiające lokalizacji nieszczelności – powietrze w ruchu ochładza powierzchnie, które doskonale widać na zdjęciach termowizyjnych.
  •    Anemometr termiczny – po zlokalizowaniu nieszczelności celem zobrazowania wielkości nieszczelności możemy użyć anemometr termiczny niskich przypływów.