Brama segmentowa coraz częściej wypiera z rynku modele uchylne. Jest to związane z tym, że działanie tego typu bramy polega na jej składaniu się i rozkładaniu w pionie. Dzięki temu można zaoszczędzić cenne miejsce w garażu. Szeroki wybór modeli pod kątem estetyki wykończenia sprawia, że inwestor bez trudu dobierze wariant dopasowany do swojej nieruchomości. Konstrukcja bramy segmentowej składa się z kilku pojedynczych paneli (tzw. segmentów), które łączą się ze sobą za pomocą zawiasów. Ponadto w konstrukcji uwzględniona jest prowadnica, która znajduje się po bokach wjazdu do garażu. Przy składaniu i rozkładaniu segmentu poruszają się pionowo w prowadnicach. Po otworzeniu segmenty znajdują się pod sufitem w pozycji poziomej lub wzdłuż ściany i nie zabierają przestrzeni w garażu.
Obecnie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje bram segmentowych garażowych. Wskazują one na to, gdzie układa się brama po jej otworzeniu. Zgodnie z tym podziałem wyróżnia się bramy segmentowe górne oraz boczne.
Bramy tego typu mają swoje zalety, które wpływają na ich popularność wśród klientów. Wspominano już o tym, że są doskonałym wyborem pod kątem zaoszczędzenia miejsca w garażu. Jednocześnie do otworzenia bramy nie jest potrzebne pozostawienie przestrzeni przed garażem, dlatego można swobodnie podjechać pod nią autem. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest bezpieczna konstrukcja, dzięki czemu bramy segmentowe są mniej podatne na ewentualne uszkodzenia. Odpowiednia eksploatacja i konserwacja sprawią, że produkt ten będzie można użytkować przez lata. Do bram segmentowych można stosować różnego rodzaju automatykę.
Zdecydowanie tak. Kluczem jest dobór odpowiedniej jakości rozwiązania technologicznego. Bramy segmentowe przeznaczone do stosowania w domach pasywnych i energooszczędnych muszą posiadać zwiększone parametry izolacyjności termicznej. Osiąga się to poprzez budowę segmentów z odpowiednich materiałów oraz wykorzystanie pianki poliuretanowej i innych materiałów izolacyjnych. Dzięki temu osiąga się niski współczynnik przenikania ciepła, a dany model z powodzeniem sprawdzi się w domu pasywnym. Przed zakupem bramy segmentowej należy dokładnie zapoznać się z jej parametrami technicznymi, zaletami oraz wadami. Wszystko po to, aby dokonać świadomego wyboru zakupowego.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (A.K)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl