Ogrodzenia – wszystko co powinno się o nich wiedzieć

Oczywiście jednym z podstawowych elementów zabezpieczenia nieruchomości przed wtargnięciem na teren posesji nieuprawnionych osób lub zwierzyny jest ogrodzenie. Właściciel powinien dołożyć wszelkich starań, aby było ono wykonane z troską o najdrobniejsze detale i spełniało swoje zadania w długiej perspektywie. Sprawdź, co warto wiedzieć o ogrodzeniach i jakie ich rodzaje wyróżniamy. 

Podstawowa funkcja ogrodzenia

Podstawową funkcją ogrodzenia jest zabezpieczenie terenu posesji przed wtargnięciem na nią nieuprawnionych osób oraz zwierząt. W ten sposób można podnieść bezpieczeństwo domowników oraz zminimalizować ryzyko ewentualnych strat. Ponadto dobrze wykonane ogrodzenie pełni rolę dekoracyjną i stanowi uzupełnienie budynku. Właśnie dlatego warto projektować je z należytą starannością. Zadbaj o to, a wykonane ogrodzenie nie tylko spełni swoją podstawową funkcję, ale podniesie też wartość estetyczną Twojego domu. 

Czy budowę ogrodzenia trzeba zgłosić?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia. Jako właściciel musisz jednak zgłosić zamiar wykonania tego typu konstrukcji do odpowiednich służb, jeżeli ogrodzenie będzie sąsiadować z miejscami publicznymi, w tym m.in. z: drogami, ulicami, chodnikami, torami kolejowymi itp. Ponadto zgłoszenia zamiaru budowy ogrodzenia należy dokonać, jeżeli wysokość konstrukcji będzie przekraczała 220 centymetrów. Odpowiednie dokumenty należy przedłożyć we właściwym urzędzie miasta lub starostwie powiatowym nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem prac. 

Rodzaje ogrodzeń wykorzystywane w Polsce

Samo ogrodzenie może być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Pod tym kątem dzieli się ogrodzenia na:

  • metalowe (np.: żelazne, aluminiowe, stalowe);
  • drewniane;
  • kamienne (kamień sztuczny lub naturalny);
  • betonowe (prefabrykowane płyty betonowe lub bloczki);
  • siatkowe;
  • kompozytowe;
  • PVC;
  • z blachy falistej. 

 

Wybór materiału konstrukcyjnego należy dopasować do swoich potrzeb, planów projektowych, przeznaczenia obiektu oraz możliwości finansowych. Warto rozważyć różne możliwości przed podjęciem finalnej decyzji. Starannie wykonane ogrodzenie pomoże Ci zwiększyć poziom zabezpieczeń nieruchomości oraz ochronić Twoją prywatność. 

Dobierz rozwiązanie do swoich potrzeb 

Zachęcamy do rozsądnego planowania budowy ogrodzenia na swojej posesji. Warto, aby jego estetyka była spójna z budynkiem oraz sąsiednimi nieruchomościami. Pamiętaj o tym, że wysokiej jakości ogrodzenie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale również podnosi wartość rynkową działki. Przy budowie uwzględnij obowiązek spełnienia wymogów administracyjnych, w tym przede wszystkim dokonania zgłoszenia o zamiarze postawienia ogrodzenia.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl