Charakterystyka domów pasywnych

Wielu Polaków kojarzy budownictwo energooszczędne wyłącznie z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Jednak zdaniem ekspertów najważniejsze zalety domów energooszczędnych to przede wszystkim wyższy komfort życia i pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

 

Cechą domu pasywnego jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania, które wynosi poniżej 15 kWh/(m2*rok). Oznacza to, że podczas sezonu grzewczego do ogrzania mieszkania potrzeba 15 kWh na metr kwadratowy, co odpowiada spaleniu poszczególnych nieodnawialnych źródeł energii. Dla porównania w budynkach wykonywanych obecnie metodą tradycyjną zapotrzebowanie na ciepło może wynosić nawet 120 kWh/(m2*rok). Budownictwo pasywne pozwala na znaczne zmniejszenie emisji CO2, w porównaniu do tradycyjnego budownictwa. Istota budynków pasywnych polega na maksymalizacji zysków energetycznych oraz jak największe ograniczenie strat ciepła. Do osiągnięcia takich właściwości budynku konieczne jest posiadanie jak najniższych współczynników przenikania ciepła przez wszystkie przegrody zewnętrzne oraz eliminacja mostków termicznych. Dodatkowo zewnętrzna warstwa budynku musi być nieprzepuszczalna dla powietrza. W przypadku budownictwa pasywnego również stolarkę okienną charakteryzują mniejsze straty cieplne niż stosowane w budownictwie konwencjonalnym. Straty ciepła związane z wentylacją budynku zmniejszone są o około 75-90% poprzez zastosowanie systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej.

 

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w domach pasywnych jest gruntowy wymiennik ciepła. W okresie zimowym przefiltrowane świeże powietrze przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła, gdzie zachodzi wstępnie ogrzewane. Następnie powietrze wędruje do rekuperatora, gdzie jest dogrzane ciepłem pochodzącym z powietrza wywiewanego. Charakterystyczną cechą budownictwa pasywnego jest fakt, że przeważająca cześć zapotrzebowania na ciepło zostaje zaspokojona dzięki zyskom cieplnym z promieniowania słonecznego oraz przekazywana przez urządzenia znajdujące się wewnątrz budynku oraz ludzi. Jedynie w przypadku niskich temperatur stosuje się dogrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Obecnie koszt budowy domu pasywnego w Polsce jest wyższy o około 8-15% w ekstremalnych przypadkach do 35% w stosunku do budowy domu tradycyjnego. Pod kątem użytkowania dom, jest to inwestycja, która zwróci się podczas eksploatacji , a zarazem zmniejszy w dużym stopniu negatywny wpływ na środowisko domu. Wpływa to na przeciwdziałania globalnemu ociepleniu poprzez zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery oraz innych szkodliwych gazów. Łącząc budownictwo pasywne i wykonanie z ekologicznych materiałów, w końcowej fazie rezultatem jest bardzo zdrowy dom dla nas i środowiska naturalnego.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja (A.J)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.