![]() Finansowanie |
![]() Projekty |
![]() Fundamenty |
![]() Stropy |
![]() Ściany |
![]() Przegrody |
![]() Dachy |
![]() Okna |
![]() Drzwi |
![]() Podłogi |
![]() Schody |
![]() Izolacje |
![]() Instalacje |
![]() Wyposażenie |
![]() Bramy |
![]() Ogrodzenia |
![]() Tarasy |
![]() Ogrody |
Jaka jest różnica pomiędzy domem pasywnym, energooszczędnym a tradycyjnym?
Coraz częściej słyszymy o domach energooszczędnych lub pasywnych, ale czym one tak naprawdę są i jaka jest idea ich powstania?
Gaz, ropa, węgiel kiedyś się skończą i zostaniemy bez tych źródeł energii, które co roku drożeją. Aby odwlec w czasie moment wyczerpania się nieodnawialnych źródeł energii powstała koncepcja budownictwa energooszczędnego, czyli takiego, które wykorzystuje mniej energii do prawidłowego funkcjonowania obiektu.
Budynek tradycyjny
Budownictwo tradycyjne to takie, gdzie nie bierze się pod uwagę zużycia energii na ogrzanie i eksploatację budynku. W takich budynkach zużycie energii cieplnej wynosi w ciągu roku od 100 do 120 kWh na metr kwadratowy powierzchni (budynki starsze, wybudowane przed 1990 rokiem mają wyższe zapotrzebowanie energetyczne sięgające do około 200 kWh/m2/rok). Ówczesne budynki pod względem energetycznym muszą spełnić jedynie warunek zawarty w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które mówi o wymaganiach izolacyjności cieplnej.
Budynek energooszczędny
Dom energooszczędny ma zapotrzebowanie na energię cieplną poniżej 70 kWh/m2/rok. Aby osiągnąć taki wynik należy zastosować szereg rozwiązań projektowych, materiałowych i technologicznych. Należy zastosować materiały izolacyjne o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła (λ), stosuje się okna z potrójnymi szybami, montuje się bardzo szczelne drzwi zewnętrzne. O ile to możliwe w budynku energooszczędnym stosuje się odnawialne źródła energii (montując panele solarne, pompy ciepła). Budownictwo energooszczędne charakteryzuje również staranność wykonania, dzięki czemu straty ciepła przez mostki termiczne (miejsca styku różnych materiałów, gdzie ciepło samowolnie opuszcza budynek) są bardzo niskie. W budynkach takich stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperacją (odzyskiem ciepła).
Budynek pasywny
Budynek pasywny nazywany jest również budynkiem skrajnie energooszczędnym. Sama nazwa skazuje, że zapotrzebowanie na energię cieplną musi być bardzo niskie i powinno wynosić poniżej 15 kWh/m2/rok. Prócz tak skrajnie niskiego zapotrzebowania na energię cieplną w budynkach pasywnych należy wyeliminować w 100% mostki termiczne oraz zachować odpowiednią szczelność budynku, która sprawdzana jest w specjalnym teście ciśnieniowym.Budynek pasywny jest rozwiązaniem najkorzystniejszym pod względem zużycia energii cieplnej, gdyż zapotrzebowanie na nią jest niemal pięciokrotnie mniejsze w porównaniu z budynkiem energooszczędnym i aż dziesięciokrotnie w porównaniu z budynkiem tradycyjnym.
Opracowanie: inż. Łukasz Kochowski
Project-System
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.
KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe
E-mail: biuro@project-system.pl
02-123 Warszawa
-
Pasywny styropian w pasywnym domu
Koncepcja budownictwa pasywnego cieszy się coraz większą popularnością. W Polsce co roku rośnie liczba energooszczędnych domów. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ korzyści płynących z takiego rozwiązania jest bardzo wiele. A jaką rolę w...
- Nowoczesny gruntowy wymiennik ciepła
- Dom wkomponowany w naturę
-
Oszczędniej z ARBETem – dom rzeczywiście pasywny
Oszczędniej z ARBETem – Dom rzeczywiście pasywny to projekt Macieja Sempińskiego z Koźmina Wielkopolskiego. Dom pasywny, korzystający z dobrej koncepcji rozwiązań energetycznych, pozwala właścicielom cieszyć się bardzo niewielkimi kosztami...
- Domy bez rachunków - czym różni się dom pasywny od energooszczędnego
- Różnice pomiędzy domem pasywnym, a energooszczędnym
-
ESPERO: Domy energooszczędne
Domy energooszczędne ESPERO charakteryzują się najwyższym stopniem izolacji termicznej i akustycznej.
- Mabudo: Dom bliźniaczy z poddaszem użytkowym D.02
- Mabudo: Dom parterowy Zosia
-
Czy opłaca się budować dom energooszczędny lub pasywny?
Jak skorzystać z programu dopłat do kredytów na budowę domu energooszczędnego?
- Program termomodernizacji polskich domów
- Budowa domu energooszczędnego opłaca się coraz bardziej
-
Szczelność w konstrukcji drewnianej
Największym problemem w konstrukcjach szkieletowych domów drewnianych jest szczelność powietrzna. Chodzi o to powietrze, które w sposób niekontrolowany wnika do wnętrza domu przez wszelkiego rodzaju nieszczelności w przegrodach zewnętrznych, a...
- HYDROPIAN w Domu Optymalnym
- Zakup energooszczędnego mieszkania