Na czym polega budownictwo energooszczędne i pasywne?

Na czym polega budownictwo energooszczędne i pasywne?

W naszych domach coraz chętniej stawiamy na rozwiązania, które prowadzą do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Wpływa to nie tylko na obniżenie rachunków eksploatacyjnych, ale również na lepszą dbałość o środowisko naturalne. To sprawia, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się budownictwo energooszczędne i pasywne. Z tego artykułu dowiesz się, czym one są. 

Czym jest budownictwo energooszczędne?

Jak sama nazwa wskazuje, budynki energooszczędne do takie, które zużywają mniej energii elektrycznej i cieplnej. Im lepsza efektywność energetyczna nieruchomości, tym niższe wskaźniki zużycia. Wpływa to bezpośrednio na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją domów i pozwala na wygenerowanie realnych oszczędności. To wszystko przy jednoczesnej zwiększonej dbałości o środowisko naturalne. 

Aby budynek został zakwalifikowany jako energooszczędny, to musi spełniać określone kryteria. Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną nie może być w nim wyższe niż 70 kWh na m2. Wynik ten osiąga się poprzez odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata, stosowanie przeszkleń, wysokiej jakości materiałów budowlanych i izolacyjnych, energooszczędnych sprzętów oraz rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii. Oczywiście nie bez znaczenia jest także styl życia domowników i to, jak oszczędni oni są.

Budownictwo pasywne – szczególny rodzaj energooszczędnych nieruchomości 

Szczególnym rodzajem oszczędnych energetycznie nieruchomości są domy pasywne. To obiekty, które spełniają bardzo rygorystyczne normy. W ich przypadku roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną nie może przekraczać 15 kWh na m2. Osiągnięcie tak niskiego wskaźnika jest bardzo trudne, jednak możliwe. Na każdym etapie budowy takiego domu należy zadbać o realne oszczędności energetyczne. Dotyczy to m.in. eliminowania mostków termicznych, stosowania dobrej jakości izolacji oraz rozwiązań technologicznych, które redukują straty ciepła i energii elektrycznej. W miarę możliwości wnętrza warto doświetlać i dogrzewać promieniami słońca. Uzyskuje się to poprzez duże przeszklenia i dobrą orientację budynku względem stron świata. Domy pasywne to takie, w których chętnie stawia się na odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim fotowoltaikę, pompy ciepła czy przydomową oczyszczalnię ścieków. Do tego warto zainwestować w wentylację mechaniczną z rekuperacją. O ile osiągnięcie zero emisyjności jest obecnie praktycznie niemożliwe, o tyle ograniczenie zapotrzebowania na energię do 15 kWh na m2 na rok już tak. Aby to zrobić, należy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy posiadają doświadczenie w budownictwie pasywnym. W tym obszarze każdy detal ma znaczenie.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl