Odpowiedni klej do wełny mineralnej. Czego użyć do przyklejania wełny w systemach ociepleń?

Planujesz ocieplić dom? Zależy Ci na szybkim przebiegu prac budowlanych i izolacji termicznej o dużej wytrzymałości? Zobacz, jakie właściwości powinien mieć odpowiedni klej do wełny mineralnej. Sprawdź, czym przyklejać wełnę mineralną i jakich zapraw użyć do stworzenia przegród paroizolacyjnych.

Odpowiedni klej do wełny mineralnej - z czego się składa?

Mineralne zaprawy klejowe to sucha mieszanka, w której dominuje cement i kruszywo o bardzo drobnym uziarnieniu. W składzie występuje również wiele domieszek chemicznych. Dodatki te zwiększają elastyczność kleju, poprawiają jego plastyczność i sprawiają, że jest on bardziej przyczepny i mrozoodporny. W efekcie tworzą trwały środek - im więcej polimerów w składzie kleju, tym jest on skuteczniejszy, ale również droższy.  Służą do klejenia płyt z wełny mineralnej na wszystkich dostępnych podłożach mineralnych: tynku cementowym i cementowo-wapiennym, betonie (również komórkowym), cegłach i pustakach.  Kleje do wełny wyróżniają się plastyczną konsystencją i wysoką paroprzepuszczalnością. Cechują się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Nakłada się je ręcznie i maszynowo w zależności od powierzchni.

Klej do zatapiania siatki na wełnie - do wełny zbrojonej

Klej do siatki utrzymuje ją przy warstwie izolacyjnej i wzmacnia przyczepność tynku. Zapobiega odkształcaniu się warstwy izolacyjnej, chroni przed skurczami i rozkurczami termicznymi spowodowanymi promieniowaniem słonecznym i wahaniami temperatury. Przy pomocy kleju zyskujesz gładką powierzchnie, dzięki czemu łatwiej nakładasz tynk.

Klej do wełny mineralnej a klej do styropianu

Wełna mineralna i styropian diametralnie różnią się, jeśli chodzi o ich skład, wagę i strukturę. Spoiwo schnie na nich w różny sposób i tworzy innego rodzaju wiązania. Kleje do wełny mają inne składniki i przede wszystkim muszą udźwignąć większy ciężar, bo 1 m3 wełny waży kilka razy więcej niż 1 m3 styropianu. Na rynku dostępne są już środki, które odpowiadają jednocześnie na potrzeby styropianu, jak i wełny - jak np. klej weberbase UNI W, który oprócz mocowania termoizolacji pomaga wyrównać niedoskonałości podłoża, zamocować profile dylatacyjne i lekkie detale architektoniczne. Zdarza się coraz częściej, że architekci w systemach ociepleniowych ze styropianem projektują przegrody ogniochronne z wełny mineralnej, w takich przypadkach klej, który można zastosować i do styropianu i do wełny znacznie ułatwia życie wykonawcy.  Do mocowania i do wykonania warstwy zbrojonej na wełnie mineralnej (ale również i na styropianie) można także zastosować kleje z włóknami wzmacniającymi weber KS123 (włókna 3 mm) i weber KS126 (włókna 6 mm). Kleje z włóknami maja większą wytrzymałość, rekomendujemy je gdy stosowane są ciemne kolory tynku lub gdy oczekuje się dużej odporności na uderzenia.

Kleje do ociepleń - dokumentacja

Zanim kupisz odpowiedni klej, sprawdź, czy ma on odpowiednie dokumenty. Klej powinien być komponentem systemu ociepleniowego objętego Europejską Oceną Techniczną ETA lub Krajową Oceną Techniczną KOT. To gwarantuje, że producent dotrzymał wszystkich formalności podczas produkcji klejów, które sprawdzono w laboratoriach pod kątem składu, a przede wszystkim - badań starzeniowych. Oba dokumenty wymagają kontroli w laboratoriach zakładowych i wymuszają coroczny audyt u producenta, żeby sprawdzić, czy jakość produktów jest zgodna z obowiązującymi normami.  Do wyboru masz kleje przeznaczone do wełny oraz uniwersalne zaprawy, które zabezpieczają zarówno wełnę, jak i styropian. Wytrzymałe spoiwo sprawi, że elewacja Twojego domu, dach, ściany wewnętrzne i podłogi zostaną dokładnie uszczelnione, a Ty zminimalizujesz straty energii cieplnej.