5 czynników mających wpływ na poprawne działanie systemu rynnowego

Poprawne działanie systemu rynnowego ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie on jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody deszczowej i ochronę elewacji oraz fundamentów przed zalaniem. Niestety błędy montażowe, niskiej jakości produkty oraz brak regularnych przeglądów mogą doprowadzić do obniżenia wydajności albo uszkodzenia instalacji. Aby uniknąć problemów, sprawdź 5 najważniejszych czynników, które mają wpływ na prawidłowe działanie systemów rynnowych.

1. Szczelność systemu rynnowego

To absolutnie fundamentalna kwestia. Sprawnie działający system rynnowy to system szczelny, który będzie skutecznie odprowadzał wodę poza obręb budynku. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zadbanie o odpowiednie łączenia poszczególnych rynien – zastosowanie wysokiej złączek rynnowych, narożników oraz zaślepek, dopasowanych pod względem wymiarów, jest niezwykle istotne. Warto również stosować systemy rynnowe, które składają się z niewielu elementów, co pozwala ograniczyć błędy montażowe do minimum. A co zrobić w sytuacji, gdy Twoje rynny zaczną przeciekać? Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest ich wymiana na nowe. Jeżeli jednak nieszczelności są niewielkie i wynikają np. z drobnych uszkodzeń systemu, możesz podjąć się ich naprawy należy zacząć od sprawdzenia stanu uszczelek w kształtkach rynnowych lub ewentualnie wymienić na nowe. W niektórych przypadkach sprawdzą się specjalne, samoprzylepne taśmy (bitumiczne, silikonowe lub kauczukowe) oraz uszczelniacze dekarskie, które warto stosować w miejscach połączeń rynien oraz rur spustowych.

2. Prawidłowy montaż rynien

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na poprawne działanie systemu rynnowego jest prawidłowy montaż. Mówimy tu nie tylko o poprawnie wykonanych łączeniach, ale również:

  • zachowaniu odpowiedniego spadku, dzięki któremu woda opadowa będzie swobodnie spływać rynnami i rurami spustowymi;
  • właściwym rozstawieniu haków rynnowych, co zapewni stabilność systemu oraz pozwoli uniknąć jego deformacji i uszkodzeniu;
  • dopasowaniu objętości rynien do powierzchni dachu, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie przeciążenia systemu.

Jeżeli chcesz zyskać pewność, że instalacja będzie działała sprawnie i pozostanie funkcjonalna na przestrzeni wielu lat, zleć montaż rynien doświadczonym fachowcom. Jeżeli natomiast planujesz przeprowadzić ten proces samodzielnie, korzystaj wyłącznie z fachowych instrukcji wybranego producenta systemu rynnowego.

3. Jakość rynien

Inną ważną kwestią jest jakość systemu rynnowego, który powinien być wykonany z wysokiej klasy materiałów, odpornych zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i negatywny wpływ czynników atmosferycznych.

Jakie rynny są najlepsze? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ zarówno systemy rynnowe PVC, jak i metalowe mogą reprezentować odpowiednio wysoką jakość.

  • Rynny PVC cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, ponieważ są całkowicie odporne na korozję i posiadają dobre parametry wytrzymałościowe. Co więcej, dzięki gładkim powierzchniom sprawniej odprowadzają wodę od rynien metalowych, a ich dodatkowym atutem jest bardzo przystępna cena.
  • Rynny metalowe uznawane są za najbardziej wytrzymałe, ponieważ doskonale znoszą duże obciążenia i bardzo trudno o ich uszkodzenie. Co więcej, odpowiednio zabezpieczone będą odporne na rdzę i tym samym zapewnią sprawne odprowadzanie wody opadowej nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Szczególnie polecane są niezawodne rynny stalowe.

Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, postaw na wyroby uznanej marki, np. systemy rynnowe KROP.

4. Regularne przeglądy i konserwacja rynien

Nawet najlepsze systemy rynnowe wymagają systematycznych kontroli. Warto samodzielnie sprawdzać ich stan (zwłaszcza po sezonie zimowym) albo zlecać przeglądy u specjalistów, którzy dostrzegą wszelkie problemy i niezwłocznie je usuną.

Bardzo istotną kwestią jest także czyszczenie rynien, ponieważ mogą się w nich gromadzić różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mają negatywny wpływ na drożność systemu. Zapchane rynny nie będą prawidłowo odprowadzały wody, co może się skończyć ich uszkodzeniem albo zalaniem elewacji czy fundamentów. Jak odetkać zatkane rynny? Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Niedrożny system rynnowy – jakie zagrożenia niesie i jak uniknąć problemu?

5. Zabezpieczenie systemu rynnowego

Częste udrażnianie rynien może nie być konieczne, jeżeli zastosujesz odpowiednie zabezpieczenia. Dzięki dodatkowym, prostym akcesoriom będziesz cieszyć się sprawnie działającym systemem – bez względu na porę roku czy wielkość opadów.

My polecamy szczególnie dwa rozwiązania:

  • siatki do rynien przeciw liściom, które zabezpieczą system przed brakiem drożności – są to akcesoria dostępne w niskich cenach i proste w montażu;
  • akcesoria przeciwśniegowe, które stanowią sposób na zalegający na dachu lub na połaci dachowej śnieg – mowa tu o różnego rodzaju stoperach, belkach oraz płotkach.

Inwestując w powyższe akcesoria, wydłużysz żywotność swojego systemu rynnowego i sprawisz, że będzie on prawidłowo odprowadzał wodę deszczową lub roztopową.