Przygotować okna na zimę w 3 krokach

Jeśli wierzyć prognozom, po wyjątkowo ciepłej jesieni, w końcu zbliża się zima. Choć słupki w termometrach mają spaść tylko nieznacznie poniżej zera, to dobry moment, by zająć się oknami. Konieczna będzie regulacja okuć i konserwacja uszczelek. Ale nie tylko. Co dokładnie trzeba zrobić i jak przygotować okna na zimę? Oto 3 kroki, które warto wykonać w domu przed zmianą pogody.


Dlaczego przygotowanie okien na zimę jest potrzebne? Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że zima – duże wahania temperatury oraz mrozy, ale również silne wiatry i opady śniegu to prawdziwy egzamin wytrzymałości i szczelności naszych okien. Odpowiednia konserwacja przed zimą pozwoli zminimalizować wpływ trudnych warunków. Dzięki temu dłużej będziemy mogli komfortowo korzystać ze stolarki. Jest jeszcze jeden, równie ważny powód. Zimą, w trakcie okresu grzewczego przez nieszczelne okna, możemy tracić nawet 25 procent ciepła. Odpowiednie przygotowanie okien na zimę może skutecznie pomóc w zminimalizowaniu utraty ciepła. Kilka stosunkowo prostych zabiegów np. regulacja okuć przed zimą poprawi szczelność stolarki i podniesie jej energooszczędność.

Jak przygotować okna na zimę – dokładne czyszczenie

Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o czystość stolarki okiennej i drzwiowej. Co ważne, mowa tu nie tylko o umyciu szyb i ram. Równie ważne jest oczyszczenie okuć. Zwłaszcza te ukryte w ramie na górze skrzydła narażone są na zaleganie kurzu i innych zanieczyszczeń. Okucia w ramach należy przeczyścić szczotką, a następnie delikatnie umyć. Sprawdźmy, czy są jakiekolwiek oznaki korozji, czy mechanicznych uszkodzeń. Pamiętajmy jednak, by nie używać zbyt silnych detergentów, które mogą źle wpłynąć na mechanizmy okuć. Na koniec, aby przedłużyć ich żywotność, koniecznie ruchome części okuć okien PCV i zawiasów okiennych nasmarujmy specjalnym olejem lub smarem silikonowym. Mycie samych ram i szyb powinno stanowić ostatni etap czyszczenia okien. O tym, jak zrobić to skutecznie i na dłużej utrzymać je w nienagannym stanie – również zimą, napisaliśmy tutaj: Mycie okien zimą jest możliwe.

Jak przygotować okna na zimę – szczelność i uszczelki

Drugim zabiegiem, jaki warto zrobić, jest sprawdzenie szczelności okien i konserwacja uszczelek. Aby sprawdzić, czy skrzydła dobrze przylegają do ram, wystarczy zrobić prosty tekst. W wietrzny dzień przyłóżmy kartkę papieru do okna. Jeśli istnieje nieszczelność – szybko ją zauważymy w miejscach, gdzie kartka podda się ruchowi powietrza. Sprawdźmy również stan uszczelek. Tylko elastyczne i miękkie uszczelki gwarantują szczelność. To dlatego w Abakus zgrzewamy je w taki sposób, by ulegały naciskowi również w narożach okna. Każde uszkodzenie mechaniczne uszczelki potencjalnie może oznaczać nieszczelność. Jeśli więc widzimy, że w którymś miejscu jest twarda lub uszkodzona – należy ją wymienić. Co ważne, obecnie wiele firm proponuje klientom indywidualnym uszczelnianie okien PVC. Przed skorzystaniem z takiej oferty warto jednak zweryfikować, na czym taka usługa miałaby polegać. W praktyce często okazuje się, że przez nieprofesjonalne działania, stan stolarki nie tylko nie ulega poprawie, ale wręcz się pogarsza. Dlatego, jeśli konieczne jest wymienienie uszczelek oknie, warto zlecić to sprawdzonej i profesjonalnej firmie.

Jak przygotować okna przed zimą – regulacja i tryb zimowy

Zasadniczym etapem przygotowań przed zimą jest regulacja okuć. To one odpowiadają za to, czy okna łatwo i komfortowo się otwierają i zamykają. Jakość ich pracy sprawdzimy bez trudu podczas zwykłej eksploatacji. Ale komfortowy ruch to nie jedyne zadanie okuć. Odpowiadają one również za to, z jaką mocą skrzydła okien przylegają do ram. A tym samym mają wpływ na to, jak szczelna jest cała konstrukcja i jak skutecznie chroni np. przed wiatrem. Stosowane w oknach plastikowych okucia zazwyczaj umożliwiają regulację mocy przylegania skrzydeł. Najlepiej zdać się tu na pomoc profesjonalistów, ale niekoniecznie. Niewiele osób wie, że regulację możemy wykonać sami (oczywiście należy to zrobić zgodnie z instrukcją i wskazówkami producenta) i to przy użyciu najprostszych narzędzi np. śrubokręta lub klucza imbusowego. Jak? Najpierw należy znaleźć w okuciach (na krawędzi ramy) niewielkie otwory z wystającym bolcem. Następnie wystarczy przekręcić bolce o połowę obrotu (90° względem poprzedniego ułożenia), aby nacisk okuć przesunąć w tryb zimowy i zwiększyć szczelność. Wiosną warto powrócić do pierwotnego ustawienia i przekręcić bolec w drugim kierunku. W ten sposób zapewnimy sobie i domowi lepszą cyrkulację powietrza.