Wprowadzenie nowych zasad w przyznawaniu dotacji na instalację fotowoltaiki i budowę magazynów energii związane jest ze zmniejszonym zainteresowaniem programem Mój Prąd 4.0. Teraz wydłużono przyjmowanie wniosków. Pierwotnie miało zakończyć się to 22 grudnia 2022 roku, jednak zgodnie z nowymi wytycznymi wnioski dotacyjne można składać aż do 31 marca 2023 roku. Oprócz tego zwiększono kwoty potencjalnego dofinansowania. Zgodnie z dostępnymi danymi do 4 grudnia 2022 roku wpłynęło niespełna 25 tysięcy wniosków, co daje wykorzystanie budżetu na poziomie 22%. Przedłużenie programu i zwiększenie dotacji ma przełożyć się na wzrost zainteresowania inwestycjami w OZE. Łączny budżet programu Mój Prąd 4.0 to aż 274 miliony złotych.
W ramach programu można ubiegać się o dotacje na różne działania celowe. Podstawowa dotacja na zakup paneli fotowoltaicznych wynosi obecnie 6 tysięcy złotych, jednak może wzrosnąć o dodatkowy tysiąc, jeżeli inwestor postawi na wskazane urządzenia dodatkowe. Ponadto można otrzymać aż 16 tysięcy na zakup dedykowanego magazynu energii do domu. Dotacja obejmuje również 5 tysięcy na zakup magazynu ciepła, a także 3 tysiące na system zarządzania energii. Tym samym łączna kwota dofinansowania dla jednego beneficjenta wynosi nawet do 31 tysięcy złotych. Uzależniona jest m.in. od skali planowanej inwestycji i liczby zakupionych urządzeń. Dotacja na poszczególne zadanie celowe może wynieść maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych. O szczegóły warto zapytać w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania.
Dla inwestorów ważną informacją jest to, że dotację z programu Mój Prąd 4.0 można łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Ta ostatnia może wynieść od 12 do 32% i zależy to od progu podatkowego obowiązującego daną osobę. To wszystko sprawia, że mimo zawirowań na rynku, inwestycja w odnawialne i bezpieczne źródła energii wciąż się opłaca. Wysoka kwota dotacji pomaga w podjęciu takiej decyzji i sprawia, że koszty ponoszone przez inwestora są zdecydowanie niższe. Przekłada się to na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji. Zakup OZE to postawienie na bezpieczeństwo i działanie zgodne z troską o zrównoważony rozwój.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja (Ł.G))
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.