Jak przygotować ogród  na wiosnę ? 

Przymrozki powoli odpuszczają i lada chwila za oknem zawita wiosna? To doskonały czas, aby rozpocząć przygotowania ogrodu na ten czas. Wiosna to nie tylko czas porządkowania ogrodu po zimie. To również okres, w którym rozpoczyna się sianie i sadzenie pierwszych roślin. Sprawdź, jakie prace warto wykonać na przełomie zimy i wiosny, aby przygotować swój ogród na nadchodzące tygodnie.

Sprawdź stan techniczny narzędzi ogrodowych

Zanim przejdziesz do pracy w ogrodzie, dokładnie sprawdź stan techniczny narzędzi ogrodowych. Powinny one znajdować się w dobrym stanie, aby ich użytkowanie było wygodne, wydajne i przede wszystkim bezpieczne. Poprzez zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne można wydłużyć żywotność wybranych narzędzi, dlatego warto o to zadbać. Wpłynie to korzystnie na Twój budżet oraz sprawi, że codzienne wypełnianie codziennych obowiązków w ogrodzie stanie się prawdziwą przyjemnością. 

Przeprowadź wiosenne porządki

Wiosna to oczywiście czas porządkowania ogrodu. Po zimie należy usunąć zalegające pozostałości roślin i inne zanieczyszczenia. To podstawowy obowiązek każdego ogrodnika, któremu zależy na tym, aby zbierać owocne plony. Standardem jest, że po zimie na rabatach kwiatowych w innych częściach ogrodu zalegają liście, gałązki, szyszki czy też śmieci, które przywiał wiatr. Dokładnie je wyzbieraj. Warto skorzystać z podstawowych narzędzi ogrodniczych, takich jak grabie, wiadro lub taczka. Podczas prac w ogrodzie stosuj rękawiczki, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko zadrapań i bolesnych urazów. 

Przytnij drzewa i krzewy

Okres wiosenny to również czas, w którym przycina się gałęzie drzew, krzewów i żywopłotów. Dzięki temu rośliny te są jeszcze lepiej przygotowane do kolejnego okresu wegetacyjnego. Poprawia to ich kondycję oraz stan zdrowia. W trakcie tych prac zwróć baczną uwagę na chore i suche części roślin. Je również usuń, aby nie stanowiły dodatkowego obciążenia dla roślin w Twoim ogrodzie. 

Zastosuj nawozy 

Po zimie stosuje się dodatkowe nawozy w hodowli roślin. Wszystko po to, aby zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Nawozy należy dobierać bezpośrednio do gatunków roślin oraz do typu gleby, na której są uprawiane. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto przeprowadzić testy gleby oraz skonsultować się ze specjalistą. 

Zasiej i posadź pierwsze rośliny

Gdy ogród jest już przygotowany, to możesz przejść do tego, co najważniejsze. Mowa oczywiście o sianiu i sadzeniu roślin. Wiosną z powodzenie można wysiewać do gruntu takie gatunki jak m.in.: cebula, pasternak, pietruszka, szpinak, burak ćwikłowy, szczaw, skorzonera, rzodkiewka, marchew, czosnek, bób i groch. To także dobry czas dla wielu gatunków kwiatów i krzewów. Sprawdź, jakie rośliny dobrze przyjmują się wiosną w polskich warunkach i postaw na nie w swoim ogrodzie. Od tego jak przygotujesz ogród wiosną, zależy to, jak pięknie będzie wyglądał on przez cały rok. Warto o to zadbać.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl