Choć nazwa może nieco mylić, to jednak farby lateksowe nie zawierają w swoim składzie lateksu. Powstają na zasadzie dodania do składu żywic oraz pigmentów. Dzięki temu uzyskują pożądaną konsystencję i barwę. Atutem farb lateksowych jest to, że są odporne na intensywną eksploatację i mycie. Na ich powierzchni nie powstają smugi, a farba nie odbarwia. Na malowanej powierzchni powstaje elastyczna powłoka, która cechuje się wysoką wytrzymałością. Atutem farb lateksowych jest ich cena, która jest wyraźnie niższa od porównywalnej jakości farb ceramicznych.
Podstawowe cechy farby lateksowej to:
Farba ceramiczna tworzy na ścianie trwałą i gładką powłokę, która jest odporna na różnego rodzaju zabrudzenia. Ten rodzaj jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i trudniejszy w zerwaniu. Ceramiczne farby doskonale sprawdzają się u alergików, ponieważ mają powłokę antystatyczną i nie gromadzi się na nich kurz. Pod względem odporności na ścieranie i wilgoć farby te mają porównywalne, a czasem nawet wyższe właściwości niż w przypadku farb lateksowych.
Podstawowe cechy farby ceramicznej to:
Osoby korzystające z farby ceramicznej uzyskują idealnie gładką ścianę, a produkt świetnie sprawdza się przy różnych rodzajach podłoży.
Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić, która farba będzie lepszym wyborem. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Wysokiej jakości farby lateksowe i ceramiczne posiadają dobre parametry techniczne. W przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza, w tym kuchni i łazienki, rekomenduje się stosowanie farb lateksowych. W pozostałych z powodzeniem sprawdzą się ceramiczne. Atutem tych ostatnich jest także to, że można wykorzystywać je przy różnym podłożu, w tym do płyt MDF, czy też ścian z regipsu. Ostateczny wybór zależy jednak od indywidualnych potrzeb inwestora oraz jego budżetu. W przypadku wątpliwości, w procesie zakupowym warto skonsultować się ze specjalistą. Za lepszej jakości farby uznaje się te ceramiczne.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja [A.K.].
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.