Jak sama nazwa wskazuje, masy uszczelniające to produkty chemiczne, które stosowane są w ramach uszczelniania i izolacji różnego rodzaju materiałów. Powszechnie wykorzystuje się je m.in. w budownictwie oraz podczas prac remontowo-wykończeniowych. Materiały tego typu powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością termiczną, elastycznością oraz odpornością na działanie wilgoci. Dzięki nim można nie tylko zabezpieczać różne przedmioty, ale również mocować elementy ruchome.
Podstawowy podział mas uszczelniających uwzględnia:
Masy akrylowe klasyfikowane są jako materiały wodorozcieńczalne. Ich podstawowe atuty to dobra przyczepność do materiałów budowlanych oraz wysoka elastyczność po stwardnieniu. Wykorzystuje się je m.in. do wypełniania szczelin, spoinowania płyt i naprawy pęknięć w tynkach. Jednocześnie produkty te nie powinny być narażone na długotrwałe działanie wody, dlatego mas akrylowych nie należy stosować w łazienkach, pralniach i suszarniach. W wilgotnym środowisku lepszym wyborem są masy silikonowe, które są odporne na stały kontakt z wodą. Podstawowy ich podział obejmuje masy silikonowe octanowe i neutralne. Te pierwsze nie nadają się do zastosowania w kontakcie z betonem i metalem. Masy poliuretanowe są najmniej elastyczne, jednak mają lepszą przyczepność. Ich struktura przypomina piankę montażową lub klej. Wykorzystywane są przede wszystkim do uszczelniania elementów stolarki okienno-drzwiowej.
Wybór masy uszczelniającej uzależniony jest od realnych potrzeb kupującego. W budownictwie pasywnym z powodzeniem można korzystać z każdego rodzaju tego materiału. Jeżeli chcesz poprawić parametry izolacyjne stolarki okienno-drzwiowej, to najlepszym zakupem będzie masa poliuretanowa. Dzięki niej można zredukować straty ciepła w nieruchomości, co przekłada się na poprawę jej parametrów energetycznych. Masy uszczelniające są proste w użytkowaniu, jednak specjalistyczne prace z ich wykorzystaniem powinny być prowadzone przez eksperta.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl