Zaprawa murarska - co to jest i jakie są rodzaje?


Podczas budowy domu lub ego remontu należy postawić na zaprawę murarską. To jeden z produktów wchodzący w skład większej kategorii chemii budowlanej. W dużym skrócie służą do łączenia ze sobą różnych materiałów budowlanych, a także odpowiada za podstawowe walory izolacyjne w kontekście akustyki i energii cieplnej. W tym artykule sprawdzimy, czym dokładnie jest zaprawa murarska i jakie jej rodzaje wyróżniamy. 


Co to jest zaprawa murarska?

Zaprawa murarska to materiał budowlany, który wykorzystywany jest przy różnego rodzaju pracach budowlanych. Produkt ten ma na celu łączyć wybrane materiały wykorzystywane przy budowie lub remoncie. Ponadto dobrze położona zaprawa może stanowić ważny element izolacji akustycznej i cieplnej nieruchomości. Zaprawa wyrównująca to produkt specjalistyczny, którego zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni ścian i sufitów przed ewentualnymi pęknięciami oraz je wyrównuje. Mieszanki mogą powstawać na bazie różnych substancji. Najczęściej stosowane są zaprawy cementowe i wapienne, jednak na rynku dostępnych jest znacznie więcej wariantów. Wśród specjalistycznych produktów znajdują się m.in. zaprawy ogniotrwałe oraz wodoodporne, które można stosować na ścianach zewnętrznych. Zastosowanie zaprawy w budownictwie, ma na celu wytrzymałość murowania, tynkowania czy to murów, fundamentów, wylewki czy ścian działowych. 


Podstawowe rodzaje zapraw budowlanych 

Od lat najczęściej wykorzystywane są zaprawy cementowe i wapienne. Jest to związane z ich właściwościami i relatywnie niskim kosztem zakupu. Stosowanie tego typu produktów korzystnie wpływa na efektywność kosztową całej inwestycji. Podstawowy podział zapraw obejmuje:

  • zaprawy cementowe;
  • zaprawy wapienne;
  • zaprawy gipsowe;
  • zaprawy gliniane;
  • zaprawy cementowo-wapienne;
  • zaprawy gipsowo-wapienne;
  • zaprawy gliniano-wapienne. 

Każda z nich różni się specyfikacją techniczną i potencjałem jej zastosowania. Przed zakupem profesjonalnej chemii budowlanej warto dokładanie się z nią zapoznać, a w przypadku wątpliwości skonsultować się ze specjalistą. Wszystko po to, aby inwestycja prowadzona była zgodnie z planem. 


Typy zapraw murarskich 

Wyróżnia się także różne typy zapraw murarskich. Wskazują one bezpośrednio na ich specyfikę i potencjał wykorzystania. Podstawowe z nich zawierają takie oznaczenia jak:

GP - zaprawy tynkowe do ogólnego stosowania;

CR - zaprawy tynkarskie barwione;

LW - zaprawy tynkarskie lekkie;

R - zaprawy renowacyjne;

OC - zaprawy tynkarskie jednowarstwowe;

T - zaprawy tynkarskie izolujące cieplne. 

 

Ze względu na swoją uniwersalność zdecydowanie najczęstszym wyborem profesjonalistów są zaprawy GP. Poszczególne typy mają inny czas wiązania, właściwości i zastosowanie. Mimo wszystko przy zakupie warto skonsultować się z ekspertem ze sklepu budowlanego. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl