Prosta odpowiedź na pytanie, jaki jest optymalny kąt nachylenia dachu, niestety nie istnieje, więc najlepiej rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych rodzajów konstrukcji dachu. Powszechnie wykorzystuje się bardzo wiele typów nachylenia dachów – od dachów płaskich, mających teoretycznie 0 stopni nachylenia, poprzez dachy o nachyleniu 40 stopni, aż do dachów bardzo spadzistych, których kąt wynosi nawet około 60 stopni. Wszystkie z powyższych skrajności mają swoje wady i zalety powiązane między innymi z trwałością dachu, wytrzymałością, kosztami budowy, czy możliwościami wykorzystania poszczególnych materiałów.
Na początku trzeba zaznaczyć, że w Polsce nie stosuje się dachów mających 0 stopni. Minimalny spadek to 3 stopnie, co wynika z faktu, że w naszym klimacie często pada deszcz oraz śnieg, więc dach bez żadnego spadku nie zapewniłby odpowiedniego odprowadzania wody. Nawet 3 stopnie nachylenia, lub trochę więcej nie zagwarantują idealnego odprowadzania wody opadowej, więc planując taki dach, trzeba być gotowym na użycie bardzo szczelnych materiałów, co może okazać się dość kosztowne. Ponadto trudno znaleźć ekipę, która całkowicie poprawnie wykona dach płaski. Wadą takiego rozwiązania jest również fakt, że z dachu o niskim spadzie nie zsuwa się śnieg, więc czasem trzeba go odśnieżać.Zaletą dachu płaskiego dla wielu projektów są walory estetyczne, możliwość użytkowej aranżacji dachu budynku, a także optymalizacja całej bryły pod kątem powierzchni użytkowej uwzględniając lokalne warunki zabudowy.
Dachy do 45 stopni kąta nachylenia są dość uniwersalne. Do ich budowy można wykorzystać większość ogólnodostępnych poszyć dachowych, a sama konstrukcja nie stanowi dużego wyzwania dla ekipy ciesielskiej. Jednocześnie jest on na tyle stromy, że efektywnie odprowadza wodę deszczową, a także zalegający śnieg. Takie dachy są też stosunkowo wytrzymałe. W wielu projektach wadą może być jednak to, że ograniczają kubaturę piętra lub strychu poprzez tworzenie dużych skosów w pomieszczeniu. Jeśli jednak dotyczy to budynku jednopiętrowego, nie stanowi to kłopotu.
Dachy o nachyleniu przekraczającym 45 stopni są uznawane za bardzo spadziste. O ile zaletą jest to, że świetnie odprowadzają wodę, a śnieg raczej nigdy na nich nie zalega, gdyż od razu się zsuwa, to zdecydowaną wadą okazują się ograniczenia w stosowanym poszyciu. Dachy bardzo spadziste wymagają też zastosowania dodatkowych elementów montażowych, które zwiększą wytrzymałość konstrukcji. To z kolei generuje koszty zarówno w materiałach, jak i w roboczogodzinach wykonawców. Jak widać, określając optymalny kąt dachu, zawsze trzeba do tego podejść indywidualnie, gdyż jest to zależne od danej sytuacji.
Decydując się na wybór dachu przy budowie domu należy pamiętać, że jest do decyzja czasami i na całe życie. Bo o ile jesteśmy w stanie i powinniśmy zmieniać pokrycie dachu raz na jakiś czas, to co z przypadku, kiedy zdecydujemy się na montaż całej instalacji fotowoltaicznej ?
Oczywiście, zamontować panele zlecimy firmie zajmującej się montażem i to ich zmartwieniem będzie powierzchnia dachu, optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych czy kąt nachylenia dachu pod instalację ale naszym zmartwieniem będą finanse. Pamiętajmy, że nachylenie połaci dachowej, czy ma ona 12 stopni, 20 stopni, 30-45 stopni wpływa na wydajność paneli i montaż instalacji fotowoltaicznej.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (D.L)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl